Su namų dulkų erkėmis susijusi rizika sveikatai.

2020.11.07

Su dulkių erkutėmis susijusi rizika sveikatai

Kyla mintis: „Na ir kas?“ Galvoti apie tai gal būt ir nemalonu, bet kodėl tai mane tūrėtų jaudinti? Argi labai jau svarbu, kad namuose yra dulkių erkių? Juk lauke apstu pelėsių sporų ir virusų? Mūsų skrandyje yra bakterijų; Gal tai nėra tokia didelė problema, jei mūsų pagalvėse ir patalynėje yra dulkių erkių.

 

Tai yra mažos, plika akimi nematomos būtybės, nuo 0.25 iki 0.30 milimetro dydžio. Jei pažvelgtume į jas pro mikroskopą, pamatytume mažą erkutę su 8 plaukuotomis kojomis. Dulkių erkutėms palankios gyvenimo sąlygos yra: 20-25 laipsniai šilumos ir 70-80% oro drėgmė. Jos gyvena Jūsų lovoje, pagalvėje, čiužinyje, ant grindų, kilimų, užuolaidų, pledų, gobelenų, minkštų baldų bei žaislų ir netgi ant drabužių. Dulkių erkutės minta negyvomis žmogaus ar gyvūno odos ląstelėmis, o drėgmę absorbuoja net iš oro. Visgi, jei dulkių erkutės jūsų aplinkoje aptinkamos didelėmis koncentracijomis, tai gali tapti jūsų sveikatos problema. Jūs pats galite niekada to nepastebėti, tačiau jums gali pasireikšti jų sukeliamos alerginės reakcijos. Dulkių erkės sukelia net 70% visų įkvepiamų alergijų. Alergija dulkių erkutėms yra viena dažniausių astmos priežasčių visame pasaulyje.

      

Paprastai dulkių erkių sąlygojami simptomai apima nosies landas, nes per nosį įkvepiama daug dulkių erkių dalelių. Jus pradės varginti čiaudulys, pradėsite jausti nosies užgulimą, nosies niežėjimą ir pagausės skystų išskyrų iš nosies. Jei turite vaikų, šie simptomai gali paskatinti vaiką trinti nosį, o tai yra vienas iš alerginės slogos rodiklių. Dulkių erkutės gali sukelti problemų akyse: padeda niežėti ar ašaroti akys, kila pagunda jas patrinti, o tai dar labiau jas dirgina. Akys gali patinti, parausti, pamėlti paakiai. Kai kuriems atsiranda veido, nosies, panosės, galvos niežulys. Dulkių erkutės gali sukelti astmos simptomų ir / arba juos pasunkinti. Tai yra viena iš labiausiai paplitusių astmos problemų. Dulkių erkutės, nors ir nesukelia astmos, bet gali sukelti astmos priepuolį. Astmą taip pat gali sukelti miego sutrikimas, kurį dažnai sukelia dusulys ar naktinis kosulys ir švokštimas. Visa tai dar labiau pablogėja, jei astmos auka kenčia nuo viruso sukeltų kvėpavimo takų problemų, tokių kaip gripas ar peršalimas. Jeigu turite panašių nusiskundimų, kreipkitės į mūsų alergologę / klinikinę imunologę Margaritą Paulauskienę.

Iš kur atsiranda dulkės ir dulkių erkės?

Dulkes sudaro įvairios dalelės, randamos jūsų aplinkoje. Tai gali būti iš dirvožemio, žiedadulkių, plaukų, negyvos odos, popieriaus pluoštų ir jūsų augintinių pleiskanos ir plaukeliai. Šiaip ar taip, dulkės yra visų šių medžiagų derinys, o dulkių erkutės jose sukuria savo namus. Joms reikia tinkamų sąlygų dauginimuisi ir geriausiai sekasi tamsiose, drėgnose ir šiltose vietose. Joms taip pat reikia maisto šaltinio. Be vandens ar drėgnos aplinkos, joms reikia dulkių, esančių kiekvienuose namuose. Neįmanoma visiškai atsikratyti namų nuo dulkių, todėl neįmanoma turėti namų, kuriame visiškai nėra dulkių erkių. Tikslas yra kuo labiau sumažinti dulkių sankaupas, taigi ir dulkių erkutes bei jūsų alergines reakcijas į jas.

Dulkių erkutės dažniausiai randamos patalynėje, kilimuose, drabužių pluoštuose ar ore, ypač po dulkių siurbimo ar dulkių. Dulkės su dulkių erkutėmis ore laikosi kelias valandas, o įkvėpus jų kyla kvėpavimo problemų.

Kentukio universiteto Entomologijos katedros mokslininkai nustatė, kad mikroskopinės dulkių erkių dalelės (ypač išmatos) gali kelias valandas likti pakibusios ore ir būti įkvėptos. Norėdami padėti pašalinti šiuos alergenus, reiktų naudoti dulkų siurblius su HEPA filtru.

Kaip atsikratyti dulkių erkių kambaryje

Dulkių erkutėms reikia vandens šaltinio. Naudojant oro sausintuvą ar oro kondicionierių, santykinė drėgmė turi būti mažesnė nei 50%. 

Dulkių erkutėms taip pat reikalingas maisto šaltinis, todėl pabandykite atsikratyti jų maisto šaltinių ar vietų, kur jos galėtų daugintis. Geras pavyzdys būtų kiliminės dangos pašalinimas, jei tokia yra,  ir pakeitimas kietomis grindimis. Taip pat svarbu, kad daiktai būtų švarūs. Valant kambarius dulkų siurbliu kartu sukeliate dulkes ir dulkių erkutes, kurios lieka pakibusios ore. Taigi valydamiesi susiduriate su tais dalykais, nuo kurių bandote laikytis atokiau. Jei turite šeimos narį, kuris kenčia nuo dulkių alergijos, geriausia, kad jie nebūtų valomame kambaryje.

Apvilkite patalynę bei čiužinį specialiais dulkių erkučių ir alergenų nepraleidžiančiais patalynės užvalkalais, pasiūtais iš tankaus neaustinio sintetinio audinio. Jie neleis dulkių erkutėms prasiskverbti į pagalvę, antklodę ar čiužinį.
Siūlome:
• Čiužinį apvilkti užvalkalu su užtrauktuku.
• Kas savaitę užvalkalus skalbkite aukštoje, bet ne žemesnėje nei 60 laipsnių temperatūroje, kurioje žūsta dulkių erkutės.

Dulkes valykite drėgna šluoste, dulkių šalinimas sausu skudurėliu tiesiog jas sukelia ir  į orą patenka dar daugiau dulkių ir dulkių erkių alergenų.

Pilnai atsikratyti dulkių ir dulkių erkių nepavyks, bet galite ženkliai sumažinti jų kiekį.