Vaikų alergines reakcijos

2020.10.01

Tai svarbu - alerginės rakcijos vaikams

Labai čiaudintis ar kosintis vaikas, kuriam dažnai pasireiškia bėrimas ar dilgėlinė, arba kuriam suvalgius tam tikrą maistą skauda pilvą, sutraukia mėšlungis ar pykina, gali būti alergija.

Nė vienas iš tėvų nenori matyti, kad vaikas kenčia. Alergija gali išsivystyti bet kuriam vaikui, tačiau jos dažniau pasitaiko vaikams iš šeimų, kuriose anksčiau yra buvę alergijų. Kadangi tėvams neįmanoma kontroliuoti absoliučiai visko, ką veikia ar valgo jų vaikas, tėvai turėtų sutelkti dėmesį į vaiko simptomų stebėjimą.

Ankstyvas alergijos nustatymas vaikystėje pagerins jūsų vaiko gyvenimo kokybę, sumažins praleistų mokyklos dienų skaičių ir padės išvengti vaiko priežiūros ar atostogų dienų naudojimo. Jei jūsų sūnus ar dukra stengiasi, valdykite situaciją ir šiandien kreipkitės į alergologą. Dr. Kildos klinikoje dirba patyrusi alergologė - klinikinė imunologė Margarita Paulauskienė.

Ankstyvas alergijos nustatymas vaikystėje pagerins jūsų vaiko gyvenimo kokybę, sumažins praleistų mokyklos dienų skaičių ir padės išvengti vaiko priežiūros ar atostogų dienų naudojimo.

Pagrindiniai momentai

• Alergija atsiranda, kai jūsų vaiko imuninė sistema reaguoja į alergeną.

• Lengvos ar vidutinio sunkumo alerginės reakcijos simptomai yra bėrimas, patinimas, burnos ar lūpų dilgčiojimas, pilvo skausmas, vėmimas, šienligė ir astma.

• Anafilaksijos požymiai yra kvėpavimo pasunkėjimas, gerklės įtempimas, nuolatinis kosulys ir alpimas. Kreipkitės į skubią medicinos pagalbą.

• Jei manote, kad jūsų vaikas turi alergiją, pradėkite nuo savo šeimos gydytojo.

Kaip pasireiškia alergija

Alergija atsiranda, kai jūsų vaikas reaguoja į kažką aplinkoje. Reakciją sukeliantis dalykas vadinamas alergenu. Tai gali būti kažkas panašaus į maistą, dulkių erkes ar žiedadulkes.

Alergenai sukelia jūsų vaiko imuninei sistemai histamino ir kitų medžiagų išsiskyrimą į jo kūną. Būtent šių cheminių medžiagų išsiskyrimas sukelia alergines reakcijas. Reakcijos gali paveikti akis, nosį, gerklę, plaučius, odą ir virškinamąjį traktą. Būsimas to paties alergeno poveikis vėl sukels šią alerginę reakciją.

Dažnai pasireiškia lengvos, vidutinio sunkumo ir net sunkios alerginės reakcijos, tačiau nuo alerginių reakcijų miršta retai. Mirtis gali įvykti, kai vėluojama duoti gyvybę gelbėjančius vaistus reakciją patyrusiam asmeniui.

Alerginės reakcijos: kaip greitai jos įvyksta?

Visi mus supantys alergenai (pienas, kiaušinis, žuvis, riešutai ir kt.) yra sudaryti iš daugelio skirtingų baltymų. Vieni iš šių baltymų yra labilūs (jautrūs karščiui, skyla esant šarminei arba rūgštinei aplinkai), kiti – stabilūs (nepakinta veikiant karščiu ar virškinimo fermentais). Tai reiškia vieni baltymai susidūrę su mūsų virškinimo traktu arba karščiu suskyla ir alerginių reakcijų žmogaus organizmui nebesukelia, tuo tarpu kiti – stabilūs baltymai – savo alergines savybes išsaugo net ir ekstremaliomis sąlygomis ir gali sukelti labai sunkias alergines reakcijas. Kiekvieno alergeno sudėtyje yra ir stabilių ir labilių baltymų, tačiau nebūtinai žmogus bus alergiškas abiem iš jų.

Neatidėliotina alerginė reakcija paprastai įvyksta per kelias minutes arba iki 1–2 valandų po to, kai vaikas kontaktuoja ar suvalgo medžiagą, kuriai jis yra alergiškas.

Vėluojanti alerginė reakcija paprastai įvyksta praėjus daugybei valandų po poveikio. Tai gali atsitikti per kelias dienas po to, kai vaikas kontaktuoja su medžiaga, kuriai jis yra alergiškas.

Lengvos ar vidutinio sunkumo alerginės reakcijos:

 simptomai

Jei jūsų vaikui pasireiškia lengva ar vidutinio sunkumo alerginė reakcija, jos simptomai gali būti vienas ar keli iš šių būdų:

• bėrimas, dilgėlinė ar sveikimas

• veido, akių ar lūpų patinimas

• dilgčiojimas ar niežulys burnoje

• egzema, šienligė ar astma - šie simptomai gali būti sunkesni nei įprastai

• viduriavimas, skrandžio skausmas ar vėmimas.

Atkreipkite dėmesį, kad jei jūsų vaikas viduriuoja, skrandyje skauda ar vemia po vabzdžio įgėlimo, tai reiškia, kad jis patiria sunkią alerginę reakciją.

Sunki alerginė reakcija ar anafilaksija: 

simptomai

Sunki alerginė reakcija vadinama anafilaksija. Simptomai gali būti vienas ar keli iš šių būdų:

• sunkus ar triukšmingas kvėpavimas

• liežuvio ir gerklės patinimas ar veržimas

• sunku kalbėti arba užkimęs balsas

• švokštimas ar nuolatinis kosulys

• nuolatinis galvos svaigimas ar alpimas

• blyškumas ir lengvumas (mažiems vaikams)

• viduriavimas, skrandžio skausmas ar vėmimas po vabzdžio įgėlimo.

Anafilaksija yra gyvybei pavojinga alerginė reakcija, dėl kurios reikia skubios medicininės pagalbos. Jei jūsų vaikui pasireiškia anafilaksinė reakcija, pirmiausia ją paguldykite. Neleisk jai stovėti ar vaikščioti. Tada naudokite automatinį adrenalino injektorių, jei toks yra. Tada iškvieskite greitąją pagalbą.

Alergijos tyrimas

Jei manote, kad jūsų vaikas gali turėti alergiją, svarbu tinkamai įvertinti.

Norėdami pradėti šį procesą, galite pasikalbėti su savo šeimos gydytoju, kuris gali nukreipti jus į alergijos ar imunologijos specialistą atlikti šiuos tyrimus:

• Odos dūrio testas: jūsų vaiko oda smeigiama specialiu prietaisu, kuris šiek tiek panašus į dantų krapštuką ir kuriame yra lašas specifinio alergeno. Jei avilys atsiranda ten, kur jūsų vaiko oda buvo perštėta, jūsų vaikas tikriausiai turi alergiją.

• Kraujo tyrimai: atliekant serumo specifinių IgE antikūnų tyrimą, nustatomas jūsų vaiko kraujas ir nustatoma, ar jis jautrus specifiniams alergenams. Jūsų vaikas gali atlikti šį testą, jei jis negali atlikti odos dūrio testo. Jei jūsų vaiko kraujyje yra daug antikūnų, jis greičiausiai turi alergiją.

Galite išgirsti apie tokius testus kaip IgG maisto antikūnų tyrimas, ir kt. Šie tyrimai nebuvo moksliškai įrodyti kaip alergijos testai. Tyrimai ir gydymo būdai, kuriuos patvirtina mokslas, greičiausiai bus veiksmingi, bus verta jūsų laiko, pinigų ir energijos bei bus saugūs jūsų vaikui.

Lengvų ar vidutinio sunkumo alerginių reakcijų gydymas

Alerginės reakcijos gydymas priklauso nuo reakcijos sunkumo.

Antihistamininiai vaistai

Jei vaikui pasireiškia lengva ar vidutinio sunkumo alerginė reakcija, įskaitant odos bėrimą, burnos dilgčiojimą ar patinimą, reikia skirti antihistamininio vaisto dozę (tablečių ar sirupo pavidalu).

Tiesą sakant, gera idėja turėti namų antihistamininį sirupą namų pirmosios pagalbos rinkinyje ar krepšyje - tokiu atveju tai yra patogu, kai jums to reikia.

Geriausia naudoti antihistamininius vaistus, kurie jūsų vaiko nemiegos. Jūsų vaistininkas ar šeimos gydytojas gali patarti, koks jūsų vaikui tinkamiausias prekės ženklas.

Kiti alergijos gydymo būdai

Atsižvelgiant į jūsų vaiko alerginės reakcijos pobūdį, jai gali prireikti kitokio gydymo. Pavyzdžiui:

• Jei jūsų vaikas serga egzema, jam gali prireikti kortikosteroidų tepalų.

• Jei jūsų vaikas serga šienlige, jai gali prireikti kortikosteroidų nosies purškalų.

• Jei jūsų vaikas serga astma, jam gali prireikti  inhaliatoriaus.

Vaikams, kurie nuolat ir vargina alergiją vabzdžių įgėlimams, namų dulkių erkutėms ir žolių žiedadulkėms, gali būti taikoma imunoterapija, siekiant sumažinti jų simptomus. Šiuo metu Australijoje imunoterapija netaikoma maisto alergijoms.

Jei jūsų vaikas turi alergiją maistui ar vabzdžiams, ypač svarbu išlaikyti gerą astmos kontrolę. Jei jūsų vaiką ištiko sunkus astmos priepuolis, nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Anafilaksijos gydymas

Vaikams, kuriems yra didelė anafilaksijos rizika, dažnai skiriami adrenalino automatiniai injekciniai preparatai.

Jei jūsų vaikui yra paskirtas automatinis adrenalino injektorius, svarbu, kad jūs ir jūsų vaikas sužinotumėte, kaip ir kada jį vartoti. Jūsų vaiko adrenalino automatinį purkštuvą turėtų būti lengva pasiekti visada. Taip pat galite išmokyti kitus - šeimos narius, draugus, mokytojus ir globėjus - kaip ja naudotis.

Taip pat gerai, kad jūsų vaikas nešiotų medicininę apyrankę, kad kiti žmonės žinotų apie jo alergiją.

Alergijos rizikos veiksniai

Vaikams, turintiems alergiškų ar alerginių problemų, tokių kaip astma, egzema ir šienligė, šeimos narių yra didesnė rizika susirgti alergija.