Otoakustinės emisijos tyrimas.

2020.11.22

Otoakustinės emisijos tyrimas.

Naujas klausos sutrikimų tyrimo metodas privačioje dr. Kildos klinikoje

Otoakustinės emisijos tyrimas (OAE) yra diagnostiškai jautrus ir specifiškas, geriausiuose pasaulio audiologijos centruose naudojamas klausos funkcijos įvertinimo metodas. Otoakustinės emisijos metu yra įvertinama vidinės ausies sraigės būklė ir ypač tiksliai išmatuojama išorinių plaukuotųjų klausos ląstelių būklė. Prietaisas registruoja otoakustines emisijas -  vidinės ausies skleidžiamus garsus, kaip reaciją į garsinį dirgiklį. Vidinėje ausyje yra epiteliocitai - į plaukelius panašūs receptoriai, kurie reaguoja į garsą vibruodami. Vibracija sukuria labai tylų garsą, kuris kaip aidas sklinda atgal į vidurinę ausį. Šio atsispindėjusio garso registravimas vadinamas otoakustinės emisijos testu. Jei jūsų klausa normali, prietaisas užregistruos otoakustinę emisiją, bet, jei jūsų klausos praradimas yra didesnis nei 25–30 decibelų (dB), garso receptoriniai plaukeliai nesureaguos į išorinį garsinį dirgiklį ir  nesukels šių labai švelnių grįžtančių garsų. Šis testas taip pat gali parodyti, ar jūsų išorinė ar vidurinė ausis yra užsikimšusi. Jei yra užsikimšimas, jokie garsai iš išorės negalės patekti į vidinę ausį. Tai reiškia, kad nebus jokios vibracijos ar grįžtančių garsų.

Labai dažnai šis tyrimas yra naudojamas naujagimių, kūdikių ir mažų vaikų klausos įvertinimui. Padeda patikslinti suaugusiųjų vidinės ausies būklę, atskirti, ar problema yra susijusi su vidine ausimi ar labiau lokalizuojasi galvos smegenyse. Šio tyrimo pagalba, klausos organo būklę galima vertinti net pacientui miegant, ar esant suvokimo sutrikimams.

 Mūsų otorinolaringologė Vilija Kardišienė OAE tyrimą atlieka greitai, jo metu pacientas nepatiria jokio nepatogumo, o rezultatai po keleto minučių pateikiami ekrane.

OAE tyrimas naudingas sunkiai ištiriamiems pacientams: naujagimiams, mažiems vaikams, pacientams, kurie bando apsimesti klausos praradimu. OAE tyrimas tinka ir yra geresnis kaip profesinės klausos praradimo dėl darbo triukšmingoje aplinkoje patikrinimo metodas nei įprasti klausos testai.  OAE turi ypatingą naudą klausos neuropatijai gydyti. Tai yra visų pirma vaikų būklė, kai sutrinka klausa, tačiau manoma, kad kochlearinė funkcija yra nepažeista. Tyrimą atlieka gydytoja otorinolaringologė Vilija Kardišienė moderniu Interacoustics firmos timpanometru Titan.