Vaikų užkimimas

2019.08.24

Užkimimas – neįprasto, neharmoningo skambesio, pakitusio garsumo, amžiui ir lyčiai nebūdingos intonacijos balsas.

 Vaikų užkimimas dažniausiai yra susijęs su rėkimu, netinkamu balso lavinimu muzikinio ugdymo kolektyvuose, dideliu balso krūviu, infekcinių židinių (adenoidų, lėtinio tonzilito) negydymu. 2016 m. atliktas LSMU tyrimas, kuriame dalyvavo 4 Kauno muzikos mokyklos ir bendrojo lavinimo mokykos, parodė, kad balso problemos 2 kartus dažnesnės muzikos mokyklose ir tiesiogiai susiję su balso krūviu. Užkimimui vystytis puikias sąlygas sudaro didelis balsinis krūvis derinyje su viršutinių kvėpavimo takų infekcija (peršalimu, tonzilitu, adenoiditu, sinusitu).

Priklausomai nuo priežasties užkimimas gali prasidėti ūmiai ar palaipsniui, būti nežymus, besikartojantis ar ryškus.

Ūmus užkimimas

Ūmus ryškus užkimimas dažniausiai yra sąlygotas uždegiminių ligų ar balso pertempimo. Jis susijęs su balso klosčių paburkimu, paraudimu.

Ūmus laringitas: balso klostės paraudę, paburkę.

Ši gerklų liga dar vadinama ūmiu laringitu. Ūmus laringitas neretai yra virusų sukelto peršalimo išraiška, trunka kelias dienas ir praeina savaime. Ūmaus laringito atveju rekomenduojama gausiai vartoti skysčių (arbatų, vandens), laikytis balso higienos.

Lėtinis užkimimas

Lėtinio vaikų užkimimo priežastimi paprastai yra balso klosčių mazgeliai ar refliuksinis laringitas.

Balso klosčių mazgeliai susiformuoja ekspresyviems rėkaujantiems, priešgyniaujantiems vaikams. Iš pradžių nuo riksmo ar šūkavimo ant balso klosčių atsiranda mažytės pūslelės, kurios ilgainiui sukietėja ir tampa mazgeliais. Standūs mazgeliai trukdo balso klostėms susiglausti  ir sąlygoja užkimimą. Tokiais atvejais užkimimas yra įvairaus stiprumo, ”banguojantis”, ypač paryškėjantis po balsinio krūvio. Vaikų balso klosčių mazgeliai gydomi nechirurgiškai: patariama vaikų balso kontrolė namuose, ugdymo įstaigoje, atleidžiama nuo chorinio-solinio dainavimo. Jei mazgeliai neišnyksta suaugus, šalinami operacijos metu.

Lėtinį, progresuojantį užkimimą su dusuliu sąlygoja gerklų papilomatozė. Šią ligą sukelia organizme tūnantis žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Gerklų papilomatozė dažniausiai prasideda 3-4 metų vaikams užkimimu, prie kurio vėliau prisideda apsunkintas įkvėpimas (stridoras). Pradžioje stridoras būna girdimas tik fizinio krūvio metu, vėliau – miegant ar ramybėje. Šiuos simptomus lemia ant balso klosčių ir kitose gerklų dalyse išsidėstę ribotos į kalafiorą panašios išaugos, galinčios dalinai ar pilnai užkimšti kvėpavimo takus.

Papilomatozė gydoma chirurginiu būdu ir vakcinomis prieš ŽPV. Dėl dažno atsinaujinimo papilomas gali tekti operuoti kas 2-4 mėnesius. Liga neretai baigiasi paauglystėje. Vyresniame amžiuje atsiradusios ar išlikusi papilomatozė turi būti sekama dėl suvėžėjimo.

Uždegiminė užkimimo kilmė

Pasikartojantį užkimimą gali sąlygoti ir lėtinės infekcijos židiniai: adenoidai ir tonzilitas. Užkimimas tuoment būna susijęs su ryklės peršėjimo paūmėjimu ar nosies užgulimu, gleivių sekrecija į ryklę, kosuliu. Diagnozuoti priežastį padeda endoskopinis ryklės tyrimas, kurio metu aptinkami infekcijos židiniai. Esant tokiai situacijai, sprendžiama dėl adenoidų ar/ir tonzilių pašalinimo operacijos. Sugijus pooperacinėms žaizdoms, išnykus infekcijos židiniams, išnyksta ir užkimimas.

Lėtinį neryškų užkimimą su krenkštimu ir periodiniu ryklės peršėjimu gali sukelti ir skrandžio refliuksinė liga, kurios viena iš išraiškų gali būti refliuksinis laringitas. Jo atveju stebimas su stemple besiribojančių gerklų dalių paburkimas, paraudimas. Refliuksinis laringitas gydomas dieta, mitybos režimu ir antirefliuksiniais vaistais. Gydymo efektą reikia vertinti ne anksčiau kaip po 1 mėnesio.

Funkcinis užkimimas

Vaikai gali užkimti ir nesant pokyčių gerklose. Tuomet užkimimą sąlygoja taip vadinamos funkcinės gerklų ligos. Sergant šiomis ligomis, balso klostės būna nepakitę, tik nepilnai susiglaudžiančios.

Viena dažniausių funkcinių vaikų gerklų ligų – mutacinis užkimimas, varginantis apie 1-2 metus. Mutaciniu užkimimu dažniausiai serga 12-14 metų paaugliai berniukai. Būdingas nestabilus, lūžinėjantis balsas, negalėjimas iš krūtininio registro pereiti į falcetą. Mutacinio užkimimo atveju skiriama balso higiena, rekomenduojama kalbėti tik žemu balsu, atleidžiama nuo chorinio-solinio dainavimo. Taikant medikamentinį gydymą ir fonopedines pratybas, užkimimas išnyksta.

Jautriems, intravertiškiems vaikams (dažniau mergaitėms) gali išsivystyti psichogeninis užkimimas, kuomet po patirto išgąsčio ar kitokio streso ūmai dingsta balsas. Šiuo atveju balso klostės nepakinta, tik netaisyklingai juda. Grąžinti balsą pavyksta specialisto kabinete pritaikius Lombardo būdą. Psichogeninis užkimimas linkęs kartotis.

Užkimimo diagnostika

Užkimimo problemų šalinimui itin svarbus savailaikis kreipimasis ir tiksli diagnostika. Pacientas turėtų kreiptis į specialistus, jei užkimimas vargina daugiau nei 2 savaites.

 ”Auksinis” gerklų ligų ir balso sutrikimų standartas yra vaizdo laringoskopija, kurio metu detaliai įvertinama kiekviena gerklų dalis, balso klosčių dariniai, judesiai ir susiglaudimas. Šį tyrimą rekomenduojama atlikti visais neaiškiais gerklų ligų diagnostikos atvejais. Vaizdo laringoskopija atliekama per kelias sekundes, todėl itin tinkamas vaikų užkimimo diagnostikai.

Dainuojančių vaikų užkimimo stiprumui įvertinti atliekama subjektyvi ir instrumentinė balso analizė. Subjektyviai analizei naudojamas lietuviški klausimynai. Užkimimui objektyvizuoti atliekamas akustinis balso tyrimas. Balso galimybės vertinamos, atliekant fonetogramą (5 pav.). Iš fonetogramos sprendžiama apie balso tipą (pvz.: altas, diskantas, sopranas ir t.t.), tonų diapazoną, surandama ”saugi” ir probleminė dainavimo zona. Tyrimus kartojant, galima stebėti užkimimo eigą, gydymo ar balso ugdymo efektą.

Apibendrinimas

Straipsnyje pateikta informacija apie vaikų užkimimą galėtų būti naudinga tėvams ir vaikų ugdymo įstaigų darbuotojams. Esant bet kokios kilmės užkimimui svarbu laikytis balso higienos: nešnabždėti, nešūkauti, nekalbėti pakeltu tonu, nedainuoti. Užkimimui užtrukus virš 2 savaičių, tikslinga specialisto konsultacija. Savalaikė vaikų užkimimo diagnostika užtikrina greitą sveikimą.

Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas dainuojančio balso apsaugai. Prieš stojant į muzikos mokyklas rekomenduojama atlikti išsamų gerklų ir balso tyrimą. Balso ugdymo keliu sėkmingai žengia tik tie, kurių gerklos ir balsas yra sveikas, o sutrikimai anksti išaiškinami ir pašalinami.