Vargina spengimas ausyse (tinnitus)?

2019.12.01

Žodis tinnitus yra kilęs iš lotynų kalbos žodžio reiškiančio “skambėjimas”. Žmonės apibūdina tinnitus kaip skambantį triukšmą, kiti - kaip burzgiantį, gaudžiantį, banguojantį ar švilpiantį garsą. Nesvarbu kaip būtų apibūdinamas tinnitus, visi jį turintys niekad jo neapibūdina kaip malonaus. Paprastai kalbant, tinnitus yra pojūtis  garso, kurio nėra.

Beveik visiems jį patiriantiems žmonėms jis turi didelių neigiamų pasekmių: sukelia stresą, nerimo priepuolius, pyktį ir nemigą. Daugiau nei 80 proc. žmonių, kuriems spengia ausyse, turi klausos sutrikimų, apie kuriuos nežino. Vaisto nuo spengimo ausyse nėra. Deja, labai mažai yra žinoma kas jį sukelia. Spengimas ausyse nėra liga, o simptomas, kurį sukelia daugybė priežasčių.  Bendrai įvardinamos apie 200 galimų priežasčių. Kas antras žmogus, jaučiantis neegzistuojančius garsus ausyse, yra kamuojamas vidutinio stiprumo – nepakenčiamo tinnitus. Maždaug 50% žmonių su tinnitus taip turi ir klausos netekimą. Pasekmės: nesugebėjimas susikaupti, nemiga, depresija. Spengimas ausyse dažniausiai atsiranda staiga ir, nors yra nepavojingas, sukelia labai nemalonų bei ilgainiui sekinantį pojūtį.

Dažniausia, bet toli gražu ne vienintelė,  priežastis yra per ilgas buvimas dideliame triukšme, kuris gali pažeisti plaukelių ląsteles vidinėje ausyje. Plaukeliai garsus, kuriuos girdite, paverčia į signalus, kuriuos supranta smegenys. Jei plaukeliai yra pažeisti,  smegenys gauna mažiau signalų. Tuomet smegenys bando kompensuoti dingusius signalus ir sukuria naują garsą.

Kaip spengimas ausyse paveikia žmones?

Kai kurie žmonės gali ignoruoti spengimą ausyse, kitiems simptomai sukelia stresą, pykčio priepuolius, koncentracijos problemų ir atsiskyrimą nuo aplinkinių, dėl spengimo ausyse jie negali normaliai išmiegoti nakties.

Kokių veiksmų imtis prieš spengimą ausyse?

Vaistų nuo spengimo ausyse nėra, tačiau yra daug būdų, kaip jį kontroliuoti ir sumažinti jo įtaką Jūsų gyvenimui. Posakis „spengianti tyla“ ir atsirado pastebėjus, kad tyloje, netrukdant pašaliniams garsams, girdimas spengimas ausyse (galvoje). Kartais šis spengimas būna neurologinių ar LOR ligų simptomas. Neretai ūžesys pamirštamas nusiraminus, ypač, kai nerandama jokios kitos patologijos. Kartais padeda medikamentinis gydymas, kitais atvejais galima pasinaudoti muzikos grotuvu su nustatytu laikmačiu, grojančiu raminančius muzikinius ar gamtos garsus prieš užmiegant. Tiksliau interpretuoti ir rekomenduoti gydymą specialistas galėtų po konsultacijos. Priežasčių šio simptomo atsiradimui yra daug, atsiranda jis dažniausiai netikėtai, todėl savaime nepraeinant kelioms dienoms kreipkitės į gydytoją. Tam tikrais atvejais išsiaiškinus jį sukėlusias priežastis, skiriant atitinkamą gydymą gauname gerus rezultatus. Visgi yra daug situacijų, kada medikamentinis gydymas neduoda laukiamų rezultatų - tenka taikyti alternatyvų simptominį gydymą, kitais atvejais, kai ir alternatyvus gydymas neduoda laukiamų rezultatų, taikomos įvairios pagalbinės technologijos ir psichoterapija.  Gydant ūžesį ausyse, labai svarbu pakeisti požiūrį į jį. Viena svarbiausių taktikų gydant spengimą ausyse – skirti jam mažiau dėmesio. Žmogus turi mokytis į jį nereaguoti. Tam gali padėti autogeninė treniruotė, joga, meditacija.