Vaisiaus Rh D faktoriaus nustatymas nėštumo metu

2019.06.03

Kas yra Rh D faktorius ?

 Kiekvieno žmogaus kraujo grupė nustatoma pagal ABO ir Rh(rezus) sistemas. Rezus faktorių vaikui genetiškai perduoda tėvai. Rezus faktorius nulemia specifinių baltymų buvimą ar nebuvimą raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) paviršiuje. Rezus faktorius yra dviejų rūšių: rezus teigiamas (Rh+), kai eritrocitų paviršiuje yra specifinių baltymų, ir neigiamas (Rh-), kai specifinių baltymų nėra. Rh(+) ir Rh(-)- tarpusavyje nesuderinami.

Kurioms poroms verta sužinoti vaisiaus Rh faktorių iki jam gimstant ?

 Jei nėščiosios Rh(-), o laukiamo vaiko tėvo Rh(+), vaikas gali paveldėti iš savo tėvo Rh teigiamą su 50 % tikimybe. Tokios poros priklauso vaisiaus ir naujagimio hemolizinės ligos išsivystymo rizikos grupei. Siekiant taikyti optimaliausią nėštumo priežiūros taktiką, šios poros turi laiku sužinoti savo vaisiaus rezus faktorių iki jam gimstant.

Kada ir kaip tiriamas vaisiaus Rh D faktorius ?

 Tyrimas gali būti atliekamas nuo 10 nėštumo savaitės. Tačiau rekomenduojama atlikti tyrimą nuo 15 nėštumo savaitės, kadangi šiuo nėštumo metu nustatytas tyrimo tikslumas yra 99 %. Tyrimui nereikia jokio specialaus pasiruošimo. Vaisiaus Rh D faktorius nustatomas tiriant vaisiaus laisvą DNR (genetinę medžiagą) iš mamos veninio kraujo ėminio.

Vaisiaus Rh D faktorius gali būti nustatomas atskirai ar kartu atliekant NIPT tyrimą.

Informaciją straipsniui parengė UAB ‘‘VAKK‘‘, Dr. A. Kildos klinikos gyd. akušerė – ginekologė Ingrida Jackūnienė