Kada nepaisyti galvos skausmo pavojinga

2019.12.15

Retas žmogus,  kuris nėra patyręs didesnio ar mažesnio galvos skausmo. Vyresnio amžiaus žmogui jis gali būti ne tik nuovargio pasekmė, bet ir daug rimtesnių ligų pranašas.

Ką reikia įvertinti, kalbant apie galvos skausmą?

Ne visada lengva pasakyti, kada pradėjo varginti galvos skausmai, ypač, jei jie atsirado ne ūmiai ir yra nepastovūs, jei į gydytoją kreipiamasi praėjus ilgesniam laiko tarpui. Kalbant apie vidutinio – 50–60 metų – amžiaus ir vyresnių asmenų galvos skausmą, labai svarbu įvertinti, ar skausmas atsirado naujai pirmą kartą, ar kitoks skausmas atsirado šalia senojo, ar pasikeitė ankstesniojo galvos skausmo pobūdis – jis sustiprėjo, padažnėjo, pailgėjo ir t.t. Ne ūmiais atvejais pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris esant reikalui nukreips jus neurologo konsultacijai. 
 
Tais atvejais, kada skausmas kaip šleifas lydi visą gyvenimą nuo jaunystės, tuomet greičiausiai tai yra pirminis galvos skausmas, pavyzdžiui, migrena.  Migrena moterys serga tris kartus dažniau nei vyrai.  70 proc. moterų po menopauzės migreniniai galvos skausmai praeina, bet trečdaliui jie gali likti ar net sustiprėti. Tačiau, jei galvos skausmas atsirado, labai pablogėjo ar pasikeitė sulaukus penkiasdešimties, tai jau gali būti pavojaus signalas. Greičiausiai tai antrinis arba simptominis galvos skausmas ir naujai prasidėjusios rimtos ligos pranašas. Antrinių galvos skausmų rūšių yra labai įvairių.

Kokie galvos skausmai yra  patys pavojingiausi?
 
Jei naujai atsiradęs galvos skausmas vargina mėnesį ir daugiau, pažadina naktį, sustiprėja paryčiui, kosint ar stanginantis, būtinai reikėtų nedelsiant apsilankyti pas gydytoją. Tokio skausmo priežastimi gali būti galvos smegenų auglys, šią ligą dažnai lydi ir psichikos sutrikimai. Tuomet būtinas išsamus neurologinis ištyrimas, reikalui esant skiriamas kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimas.
 
Netikėtas stiprus galvos skausmas gali reikšti  grėsmę gyvybei
 

Į skubiosios pagalbos vykti nedelsiant, jei labai stiprus galvos skausmas trenkia lyg perkūnas iš giedro dangaus. Dažnai penkiasdešimt procentų tokių atvejų žmogus ir nualpsta. Tuomet įtariama gyvybei pavojinga situacija – galvos smegenų kraujagyslės aneurizmos plyšimas.
 
Kita skubaus reagavimo reikalaujanti situacija – kai ūminis stiprus galvos skausmas yra lydimas karščiavimo, pykinimo ir/ar vėmimo, arba pasireiškia sergant tokiomis ligomis kaip gripas, angina ar plaučių uždegimas. Tokiu atveju tai gali reikšti pirminio infekcinio susirgimo komplikaciją - meningitą arba encefalitą.
 
Trečią grupė galvos skausmų atsiranda kaip lydimas simptomas dėl labai įvairių priežasčių: persirgus insultu, esant galvos smegenų kraujotakos nepakankamumui arba dėl širdies ar inkstų nepakankamumo.    Yra dar daug ir kitų situacijų,  sukeliančių galvos skausmą. Bet kuriuo atveju, tiek esant pirminiams, tiek simptominiams galvos skausmams, svarbu nesiimti savigydos, nes priklausomai nuo skausmo tipo ir priežasties gali būti skiriami visai skirtingi preparatai. Bet kuriuo atveju patartina pirmiausia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertinęs bendrą sveikatos būklę, paskirtų gydymą arba  nukreiptų pacientą neurologo konsultacijai.

Lengvesniais atvejais, kai galvos skausmas nėra pavojingų gyvybei ligų simptomas, galbūt žmogui užtenka susireguliuoti darbo ir poilsio režimą,  labiau paisyti sveikos mitybos, pavartoti organizmą stiprinančias priemones.
Kartais galvos skausmus lydi galvos svaigimas ir pusiausvyros sutrikimas. Vieniems jis atsiranda dėl periferinio - vestibulinio aparato sutrikimo. Kitai grupei žmonių – dėl centrinio vestibulinio aparato pažeidimo, kuris gali atsirasti esant tokiems neurologiniams sutrikimams kaip lėtinė smegenų išemija (galvos smegenų aterosklerozė), išsėtinė sklerozė ir daug kitų centrinės nervų sistemos ligų. Svaigimas kaip lydintis simptomas gali pasireikšti ir sergant įvairiomis kitomis lėtinėmis  ligomis. Neuždelskite! Jums visada padės gydytojai specialistai, turintys specialias žinias, patirtį ir šiuolaikinę modernią diagnostinę įrangą.