Plaukų šalinimas lazeriais

2019.08.25

Dar visai neseniai pagrindiniais plaukų šalinimo metodais buvo: pešiojimas, skutimas, depiliacija vašku arba depiliacija elektra. Lazeris plaukų šalinimui pradėtas naudoti apie 1990 metus ir dabar jau tapo "auksiniu standartu".

A.Kildos klinikoje gydytojai dermatologai naudoja kelias lazerio principu veikiančias sistemas. Visos jos pagrįstos tuo pačiu plauko naikinimo principu:  tam tikros trukmės, galingumo ir tam tikro bangos ilgio lazerio spindulys nukreipiamas  į odą ir yra absorbuojamas plauko folikule, kur virsta temperatūrine energija, sunaikindamas plauko folikulą

Geriausi rezultatai pasiekiami, šviesios odos su tamsiais plaukais pacientui,  nes pagrindinis lazerio spindulio taikinys yra plauko folikule esantis pigmentas melaninas. Kuo tamsesnė oda, tuo oda absorbuoja  daugiau lazerio energijos, skirtos plauko folikulo sunaikinimui. Dėl šios priežasties šviesių ir žilų plaukų šalinimas lazeriu yra problema. Norint pasiekti gerų rezultatų reikia kelių gydymo lazeriu seansų (4-6, kartais iki 8-9), nes lazerio spindulys geriausiai veikia augantį plauką, o augimo fazėje vienu metu yra tik apie 25-30% plaukų. Geriau į gydymą lazeriu reaguoja veido, pažastų ir bikini zonos plaukai, rankų ir kojų plaukai lazeriu naikinasi kiek sunkiau.  Pakartotinos lazerio procedūros sunaikina plaukus praktiškai visam laikui, nors pastebėta, jog dalis plauku visgi atauga, tačiau jie auga žymiai lėčiau, jie yra plonesni ir jų atauga daug mažiau. Kad pasiekti stabilų ir pastovų rezultatą reikia lazerio procedūras retsykiais pakartoti. Geras gydymo lazeriu rezultatas, kai po visų gydymo  procedūrų atauga iki 10% buvusių plaukų. Nėra moksliškai pagrįsto optimalaus lazerio procedūrų pakartojimo dažnio. Paprastai pakartotinos procedūros atliekamos "kada reikia", tai yra, kai vėl atauga matomi plaukai arba planine tvarka. Planinės procedūros kas 3 - 8 savaitės dažniausiai atliekamos pradedant plaukų šalinimą.

Ne visi lazeriai yra vienodai efektyvūs šalinant plaukus: trumpesnės bangos lazeriai geriau šalina šviesesnius plaukus, bet dažniau pasitaiko odos pažeidimų tamsios odos pacientams. Ilgesnės bangos lazeriai yra saugesni, bet blogiau naikina šviesesnius plaukus. Intensyvios pulsinės šviesos prietaisai yra ne lazeriai, bet panaudojus specialius filtrus išgaunamas šviesos spektras artimas trupesnės bangos lazeriams. Su šio tipo įranga išgaunama platus šviesos srautas ir juo galima greitai paveikti didelius odos plotus. Jie geriau tinka šviesios odos pacientams, jų efektyvumas lyginant su lazeriu yra mažesnis.

Šaldymas procedūros metu yra svarbus faktorius. Jis sumažina diskomfortą ir skausminius jutimus bei apsaugo odą nuo terminio pakenkimo.  Tam naudojami šaldantys paketai, šaldantys purškikliai, skaidrūs kontaktiniai šaldymo įrenginiai, atšaldytas oras.

Bendri patarimai prieš atliekant plaukų šalinimą lazeriu:

Atidžiai persiskaitykite informuoto paciento sutikimo lapą, įsitikinkite, kad viską gerai suprantate, išsiaiškinkite visus neaiškius klausimus.

 •    Oda šioje zonoje neturi būti įdegusi ir be kosmetikos. Padidėjęs pigmento kiekis odoje ir kosmetikos elementai sugeria lazerio spinduliu, todėl padidėja nudegimo rizika, sumažėja procedūros efektyvumas. 
 •    3 savaitės iki gydymo lazeriu negalima plaukų depiliuoti vašku ar išpešioti. Patartina prieš procedūrą nusiskusti plaukus toje vietoje, kur ruošiatės juos šalinti.
 •    Reikia vengti anestezuojančių kremų, nes jie neatlieka efektyvios nuskausminimo funkcijos, o panaudoti dideliame plote tampa potencialiai pavojingi.
 •    Informuokite gydytoja, atliekančią lazerio procedūras apie Jūsų vartojamus vaistus, kremus ar aliejus, apie pasikartojančius bėrimus, nes vaistai gali padidinti odos jautrumą šviesai, o bėrimai paūmėti ar atsikartoti netinkamu momentu, ypač po lazerio procedūros.
 •   Nors nėra aprašyta komplikacijų po lazerio procedūrų nėščioms, vaisiui ar maitinančios moterims, visgi patartina šias procedūras atidėti vėlesniam laikotarpiui.
 •   Daugeliui pacientų po procedūros valandai kitai išlieka odos paraudimas. Tai labiau būdinga šviesiaodėms. Pūslelės iškyla retai, dažniau tamsiaodėms. Joms gyjant kartais išlieka pigmentacijos pakitimai, ypač retais atvejais tie pigmentacijos pakitimai išlieka visam laikui.
 •   Žuvę plaukučių liekanos pasišalina laike 2-3 savaičių ir kartais sudaro vaizdą, jog atauga plaukai. Rekomenduojama leisti jiems patiems iškristi arba galima juos lengvai išpešti. Kartais po 3 savaičių pradeda atauginėti ir iki tol miego fazėje buvę plaukučiai, todėl lazerio procedūrą reikia pakartoti. Labai retais atvejais  stebimas suintensyvėjęs plaukų augimas toje vietoje kur neseniai lazeriu buvo naikinami plaukai (tai dažniau pasitaiko veido srityje) tamsaus gymio apvalaus sudėjimo pacientams. Tai normalizuojasi savaime laike 1-2 mėnesių.

Gydymo procedūrų kaina įvairiose gydymo įstaigose gali būti skirtinga. Kainą įtakoja sekantys faktoriai:

 •     Įrangos kaina ir su ja dirbančio operatoriaus kompetencija. Ten kur šią procedūrą atlieka ne gydytojas ir naudoja intensyvios pulsinės šviesos įrangą - procedūrų kaina yra mažesnė, nes tokio tipo įranga yra pigesnė, gydymo  efektyvumas kiek mažesnis, operatoriaus kompetencija žemesnė.
 •    Kaina priklauso nuo lazeriu gydomo paviršiaus ploto, kūno vietos, kurioje ji atliekama, impulsų skaičiaus. 
 •    Procedūros laikas svyruoja nuo 10 minučių (pav.: viršutinė lūpa) iki 2 valandų (pav.: nugara).
 •    Regione, kur lazerinių centrų yra mažai - kainos būna aukštesnės. Paprastai skaičiuojama vienos procedūros kaina ir, kaip taisyklė, reikalinga 3-4 procedūros.

Depiliacijos lazeriu įkainiai SPAUSTI ČIA