Spirometrija - kas tai?

2019.08.25

Spirometrija - tyrimas, kai specialiu aparatu patikrinama ar nėra kvėpavimo takų obstrukcijos (susiaurėjimo), ar nesutrikusi ventiliacinė plaučių funkcija, koks plaučių obstrukcijos (susiaurėjimas) laipsnis ir grįžtamumas. Spirometrija taip pat rekomenduojama žmonėms, kurie serga lėtinėmis plaučių ligomis (astma, bronchitu, plaučių uždegimu, bronchektazine liga, cistine fibroze ir kt.), bei dirbantiems užterštame ore ir rūkantiems asmenims. Šis tyrimas vertingas ir tuomet, kai susergama ūmia kvėpavimo takų infekcija. Spirometrijos metu gali būti atliekami mėginiai su bronchus plečiančiais vaistais, o tai leidžia optimizuoti gydymą. Spirometrijos rodikliai priklauso nuo tiriamojo amžiaus, lyties, kūno svorio, rūkymo. Šiam tyrimui skirti prietaisai yra kompiuterizuoti, pateikia daug kvėpavimo funkcijų rodiklių. Spirometriją rekomenduojama atlikti profilaktiškai vyresniems nei 40 metų rūkaliams, vaikams ir kitiems asmenims esant kitiems rizikos veiksniams. Pacientui šis tyrimas paprastas - pakanka pilnai įkvėpti ir viską iškvėpti į prietaiso daviklį. Tyrimus atlieka ir pagal gautus rezultatus skiria gydymą gydytojas pulmonologas.

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai liga apibūdinama pastoviu bronchų susiaurėjimu dėl lėtinio bronchito ir emfizemos. Lėtinis bronchitas apibūdinamas lėtiniu kosuliu 3 mėn per 2 paskutinius metus.

Bronchų obstrukcijos mechanizmas.

Dėl lėtinio kvėpavimo takų uždegimo ar provokuojančių veiksnių (dulkių, tabako dūmų, virusų ir kt.) bronchų gleivinę  infiltruoja uždegiminės ląstelės. Pažeidžiamos visos kvėpavimo takų epitelio ląstelės: atsiranda bronchų sekreto stazė, nebevyksta normalus jų atsistatymas. Vėliau virpamasis epitelis virsta į daugiasluoksnį plokščiąjį, kvėpavimo takuose pradeda telktis bakterijos, ardomas jungiamasis kvėpavimo takų ir plaučių audinys, dengiamojo epitelio pažeidimas sąlygoja bronchų spazmą. Ligai užsitęsus, bronchų gleivinė išbujoja, mažėja plaučių elastingumas, pamažu ryškėja diafragmos nepakankamumas (silpnumas).

Kvėpavimo takų obstrukcija sąlygoja netolygią plaučių ventiliaciją. Dėl blogai ventiliuojamų plaučių zonų periferijoje didėja deguonies badas. Todėl spazmuoja plaučių arteriolės, pasireiškia plautinė hipertenzija, vystosi negrįžtami pakitimai plaučiuose. 

Spirometrijos įkainiai