Grėsmės moters sveikatai

2019.12.09

Pagrindinės moterų mirties priežastys visame pasaulyje

 1. Išeminė širdies liga
 2. Insultas
 3. Apatinių kvėpavimo takų infekcijos
 4. Lėtinė obstrukcinė plaučių liga
 5. Alzheimerio liga ir kitos demencijos
 6. Cukrinis diabetas
 7. Viduriavimas
 8. Krūties vėžys
 9. Inkstų ligos
 10. Hipertenzinės širdies ligos

Išeminė širdies liga

Vyrauja nuomonė, kad nuo širdies ligų dažniau miršta vyrai. Tačiau statistikos skaičiai rodo, kad pirmaujančios pozicijos pagal mirtingumą nuo kraujotakos sistemos ligų atitenka moterims.Moterims rizika susirgti širdies ligomis labai padidėja po menopauzės. Tai svarbi sveikatos problema vyresnėms kaip 45 m. amžiaus moterims. Šiame ir vyresniame amžiuje moterys linkusios sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis dažniau nei vyrai, nes šiame amžiuje sumažėja moteriškų hormonų estrogenų, anksčiau teikusių apsaugą kraujagyslėms, gamyba. Šio amžiaus moterims nustatoma daugiau širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių – padidėjusi cholesterolio koncentracija, blogai valdomas kraujo spaudimas, padidėjęs ir nekontroliuojamas cukraus kiekis kraujyje.

Taigi, ne krūties vėžys, kaip mano daugelis moterų, bet  išeminė širdies liga yra pagrindinė moterų (o ne vyrų) mirties priežastis visame pasaulyje. Tai sukelia vainikinių arterijų susiaurėjimas, kurį sąlygoja susiformavusios aterosklerotinės plokštelės, o nestabiliai plonasienei aterosklerozinei plokštelei įplyšus, ties įtrūkimu pradeda formuotis trombas. Arterija, tiekianti kraują į širdį, tampa vis siauresnė. Širdis negali tinkamai apsirūpinti krauju ir efektyviai dirbti. Tokios plokštelės gali visiškai užblokuoti kraujo tiekimą į širdį ir sukelti širdies priepuolį, kuris gali baigtis mirtimi. Europoje nuo šios ligos miršta daugiau nei viena iš penkių moterų. Kadangi daugelyje šalių moterų gyvenimo trukmė yra ilgesnė nei vyrų, o sveikatos priežiūros pažanga pailgina žmonių gyvenimo trukmę, manoma, kad ateityje moterų, sergančių išemine širdies liga, skaičius padidės.

Miokardo infarkto požymiai

Kuomet širdies raumuo nepakankamai aprūpinamas krauju, atsiranda miokardo infarktą rodančių simptomų:

 • Spaudimo, plėšimo, veržimo jausmas arba skausmas už krūtinkaulio, kairėje arba dešinėje krūtinės ląstos pusėje;
 • Skausmas gali plisti į kaklą, žandikaulį, rankas, pečius, nugarą, duobutės sritį;
 • Skausmo trukmė nuo 20 min. iki kelių valandų;
 • Skausmą gali išprovokuoti neįprastai didelė fizinė arba emocinė įtampa;
 • Skausmas neišnyksta pavartojus nitroglicerino;
 • Gali būti dusulys, pykinimas, vėmimas, prakaitavimas, širdies plakimas, baimė, neišvengiamos mirties jausmas, sąmonės netekimas.

Moterų širdies infarkto požymiai dažniausiai būna kitokie. Atlikti tyrimai parodė, kad širdies infarktas moterims blogiau diagnozuojamas ir gydomas, todėl jų mirtingumas yra palyginti didelis. Kur kas dažniau širdies infarktas moterims prasideda neįprastais simptomais, pavyzdžiui, oro trūkumu, pykinimu, vėmimu, skausmais pilvo viršutinėje dalyje. Tikimybė mirti nuo širdies infarkto per metus, remiantis JAV tyrimų rezultatais, moterims yra didesnė nei vyrams.

Atsiradus bent vienam iš šių simptomų, būtina kreiptis į gydytoją arba skambinti 112.

Iki atvyks gydytojas, reiktų išgerti tabletę  aspirino ir sučiulpti nitroglicerino tabletę skirti nuskausminamųjų, jeigu reikia - mažinti per aukštą kraujospūdį ar per dažną pulsą. Kuo mažiau laiko bus praėję nuo skausmų pradžios, tuo didesnė tikimybė atverti kraujagyslę ir išsaugoti širdies raumenį. Labai svarbu sureaguoti, nedelsti ir kuo greičiau kviesti pagalbą.Taip išgelbstima ligonio gyvybė, išvengiama invalidumo.

Jeigu kadaise miokardo infarktas būdavo gydomas tik lovos režimu ir skausmą malšinančiais vaistais, tai dabar taikomos efektyvios priemonės širdies raumeniui išgelbėti, skubiai atveriant užsikimšusią kraujagyslę. Kraujotaka atkuriama į veną lašinant trombus tirpdančius vaistus arba užsikimšusią vainikinę arteriją skubiai išplečiant specialiu balionėliu. Tai vadinama perkateterine angioplastika, procedūros metu į arteriją įvedant pliko metalo arba vaistais dengtus stentus.

Po kraujagyslės atvėrimo skiriami antitromboziniai, kraujospūdį, kraujo lipidus mažinantys vaistai, kiti širdies raumenį apsaugantys preparatai.

Miokardo infarkto profilaktika

Miokardo infarktas yra viena iš tų ligų, nuo kurių neretai galima apsisaugoti. Miokardo profilaktiką sudaro:

 • Rizikos veiksnių koregavimas
 • Medikamentinė profilaktinė (cholesterolį ir trombozę mažinantys vaistai)

Miokardo rizikos veiksniai yra:

 • Aukštas kraujospūdis;
 • Padidėjęs cholesterolio kiekis;
 • Rūkymas;
 • Diabetas;
 • Amžius;
 • Vyriška lytis;
 • Paveldėjimas;
 • Nutukimas;
 • Mažas fizinis aktyvumas;
 • Menopauzė.

Kai kurių miokardo infarkto rizikos veiksnių koreguoti negalime, pvz. didėjančio amžiaus arba paveldimumo. Tačiau daugelį rizikos veiksnių galime paveikti: tinkamai gydant padidėjusį arterinį kraujo spaudimą, cukrinį diabetą, nerūkant, vengiant viršsvorio, mažinant cholesterolio kiekį kraujyje, propaguojant fizinį aktyvumą ir judrų gyvenimo būdą.