Ar menopauzėje turėtume vartoti pakaitinę hormonų terapiją?

2020.02.13

Ateina laikas, kai moteris pradeda jausti menopauzės simptomus, tokius kaip karščio bangos, trinkantis mėnesinių ciklas, nuotaikos nestabilumas.

Dėl estrogenų trūkumo pradeda keistis oda, jungiamasis audinys, atrofuojasi gleivinės. Moterys skundžiasi  makšties išsausėjimu, perštėjimu, niežėjimu, skausmingais lytiniais santykiais. Veikiama ir šlapimo pūslės gleivinė – gali atsirasti šlapimo takų infekcijos, dirglioji šlapimo pūslė. Sumažėjęs hormonų kiekis atsiliepia ir lipidų apykaitai, padidėja širdies bei kraujagyslių ligų bei insultų rizika. Menopauzės periodu gerokai pagreitėja osteoporozės procesas: kaulai tampa trapesni, padidėja lūžių rizika, jų gijimas komplikuojasi.Tada ji pradeda ieškoti pagalbos. Kaip tai suvaldyti? Gal šioje situacijoje jai padėtų vaistai: ar tai būtų homeopatiniai preparatai, ar  menopauzės hormonų terapija (MHT), kitaip dar vadinama pakaitine hormonų terapija (PHT)? Šio gydymo metodo nereiktų bijoti, nes jis vienareikšmiškai duoda daugiau naudos nei žalos, jei nėra konkrečių kontraindikacijų, neleidžiančių taikyti tokios terapijos. Tačiau  net mediktų tarpe dėl šių vaistų vartojimo nuomonė yra nevieninga. Jei suabejojote, labiau pasiklaukite pasikliaukite profesionalų pagalba ir kreipkitės į savo ginekologą. 
Tyrimai rodo, kad menopauzės hormonų terapija, nors ir efektinga bei naudinga, tačiau turi savyje ir  rizikos elementų. Mokslui dar reikia daug sužinoti apie estrogeno ir progesterono poveikį mūsų organizmui ir mūsų sveikatai. Nors MHT  yra labai efektyvus daugelio menopauzės simptomų gydymas, tačiau tuo pat metu hormonų terapija gali padidinti kitų susirgimų tikimybę. Taigi, kiekvienu atveju būtina įsitikinti ar tikrai privalumai nusveria trūkumus.
Moterų sveikatos iniciatyvos (WHI) tyrimas 2002m. buvo didžiausios apimties tyrimas, atliktas su menopauzinio laikotarpio moterimis  nukreiptas išsiaiškinti širdies ir kraujagyslių ligų, kaulų lūžių, krūties ir gaubtinės bei tiesiosios žarnos vėžio ir hormonų terapijos poveikio šioms ligoms įtaką. Visgi tyrimo eigoje buvo neišvenkta metodologinių klaidų ir pasaulyje pasklido daug neteisingos informacijos apie neigiamą MHT poveikį. Tai ženkliai pristabdė menopauzės hormonų terapijos vartojimą, kuri tuo metu buvo vartojama nepamatuotai per plačiai. Dabartinėse menopauzės simptomų gydymo rekomendacijose MHT (menopauzės hormonų terapija = pakaitinė hormonų terapija) laikoma pirmos eilės pasirinkimo vaistu, kai nepadeda alternatyvūs gydymo metodai, o ryški simptomatika trikdo normalų moters gyvenimą. Tuo pačiu rekomenduojama, jog preparatai būtų skiriami mažiausiomis veiksmingomis dozėmis ir  minimaliai būtiną  laiką. 

Privalumai

 Tarp priežasčių, kodėl galite apsvarstyti hormonų terapijos naudojimą, yra:
• Hormonų terapija yra efektyviausias karščio bangų ir makšties sausumo gydymas
• MHT  veiksminga gydant su nuotaika susijusius simptomus, įskaitant nuotaikų svyravimus ir depresiją
• MHT gali pagerinti miego kokybę moterims, kurios menopauzėje kenčia nuo nemigos
• MHT sulėtina kaulų retėjimą, stabdo osteoporozės progresavimą.
Moterims, kurioms menopauzės metu pasireiškia ryškūs nepageidaujami klimakso  simptomai, MHT pagerina jų gyvenimo kokybę, padeda atlaikyti šio periodo pokyčius ir išsaugoti savo sveikatą bei emocinę pusiausvyrą.

Pavojai
Kaip parodė WHI ir kiti tyrimai, MHT yra keletas pavojų. Kai kurioms moterims rizika yra didesnė  nei prognozuojama nauda, todėl prieš skiriant MHT reikia atsižvelgti į jų asmeninę ir šeimos sveikatos istoriją.

Labiausiai tikėtinos rizikos yra:
• Trombembolinės komplikacijos
• Širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai, įskaitant insultą ir širdies priepuolį (yra įvairių nuomonių)
• Tam tikros rūšies krūties vėžys
• Tulžies pūslės akmenligė
Kadangi rizika priklauso nuo asmeninės rizikos veiksnių derinio, svarbu atidžiai aptarti šį sprendimą su savo gydytoju.

Tais atvejais, kai rizika viršija naudą, MHT nerekomenduojama ir ieškoma kitų - alternatyvių gydymo metodų.

Ji nerekomenduojama moterims, kurioms yra:
• nereguliarūs ar nepaaiškinami kraujavimai iš makšties
• serga (ar sirgo) krūties ar gimdos vėžiu
• sirgo širdies priepuoliu ar insultu
• sirgo kojų venų tromboze
• serga (ar sirgo) kepenų liga

Galvodamos apie tai, jog tai tinkamas jums gydymas, kartu svarbu suvokti, jog vartojant MHT vaistus galite patirti ir bet kurį iš šių šalutinių poveikių:
• Krūtų jautrumo padidėjimą ar jų pabrinkimą
• Netaisyklingus kraujavimus
• Pilvo pūtimą
• Galvos skausmus
• Nuotaikos sutrikimus

Jei menopauzės simpomai jus vargino labiau nei šalutiniai vaisto reiškiniai juos vartojant, gydymą galima tęsti.

Atsižvelgiant į tai, kokie yra menopauzės simptomai, kartais tikėtinas ar realiai jaučiamas šalutinis jų poveikis gali jus sustabdyti pradėti arba nutraukti MHT vaistų vartojimą..

Kiekvienas vaistas greta jam priskiriamų naudingų savybių, turi griežtas paskyrimo taisykles, kiekvienas - savas rizikas, galimus šalutinius nepageidaujamus poveikius, kurie gali individualiai pasireikšti (arba iš viso nepasireikšti) tam tikru dažniu ir tam tikru pasireiškimo laipsniu atskiriems pacientams.