Gimdos kaklelio vėžio profilaktika

2019.08.23

Rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu padidėja moterims, kurioms per 30 metų, o daugiausiai serga 45-55-erių metų amžiaus. Pastaraisiais metais mokslininkai įrodė, kad jo atsiradimui didžiausią reikšmę turi žmogaus papilomos virusas (ŽPV) dažniausiai plintantis lytinių santykių keliu. Nustatyta apie 150 ŽPV tipų, tačiau gimdos kaklelio vėžį dažniausia sukelia 6,11, 16 ir 18 tipų virusai.  Pakitimai gimdos kaklelio audiniuose atsiranda per keletą metų. Todėl profilaktinis, laiku atliktas citologinis tyrimas padeda nustatyti ląstelių pakitimus, o tai leidžia laiku imtis gydymo. Gimdos kaklelio vėžys neturi specifinių šiai ligai simptomų. Sergančios šia liga ankstyvoje stadijoje moterys dažniausiai neturi jokių nusiskundimų.

Tačiau gali skųstis kraujavimu iš genitalijų, kuris gali reikštis po lytinių santykių, kaip sutrikęs mėnesinių ciklas ar kraujavimas menopauzėje. Diagnozė patvirtinama atliekant citologinį tepinėlį, kolposkopiją bei biopsiją ir histologinį medžiagos ištyrimą. Šie trys tyrimai laikomi gimdos kaklelio vėžio diagnostikos auksiniu standartu. Pagrindinis patikros metodas – onkocitologinis tepinėlis (PAP tyrimas, PAP tyrimas skystose terpėse) nuo gimdos kaklelio.

 

                                           

Tyrimas yra neskausmingas, tinkamiausias laikas jį atlikti yra 10-25 menstruacinio ciklo diena.  Nesant pakitimų tyrime, testas kartojamas po trijų metų. Esant nenormaliam tyrimui, moteris siunčiama pas specialistą – akušerį ginekologą arba onkoginekologą. Taigi vienas iš svarbiausių veiksnių, lemiančių ligos baigtį, yra nepavėluotas kreipimasis į gydytoją.  Dabar atsirado nauja galimybė užkirsti kelią vienai iš pagrindinių gimdos kaklelio vėžio priežasčių. Tai skiepai prieš žmogaus papilomos virusą. Šiuo metu turime dviejų rūšių vakcinas. Jos saugo nuo 6, 11, 16 ir 18 tipo viruso bei ŽPV sukeliamų ligų, taip pat veiksmingai apsaugo nuo žmogaus papilomos viruso sukeliamų išorinių lyties organų ir makšties priešvėžinių pakitimų ir genitalijų karpų. Skiepijimas yra tradicinė, greita ir paprasta skiepų procedūra. Injekcija yra suleidžiama į rankos raumenis. Skiepijama trimis vakcinos dozėmis. Antroji vakcinos dozė skiriama praėjus 1 mėnesiui po pirmosios, o trečioji – 6 mėnesiams po pirmosios. Skiepytis efektyviausia 9–26 metų mergaitėms ir merginoms. Pasiskiepyti galite ir mūsų klinikoje.

 

Ginekologo paslaugų įkainiai