Kas tai yra žmogaus papilomos virusai ir kaip jie plinta?

2019.08.25

Žmogaus papilomos virusai (ŽPV) – tai daugiau nei 100 virusų grupė. Jie skirstomi į mažos ir didelės onkogenininės rizikos tipus. Mažos onkogeninės rizikos ŽPV tipai sukelia karpas lytinių organų srityje. Didelės onkogeninės rizikos ŽPV tipai gali sukelti gimdos kaklelio, išorinių genitalijų, makšties, išangės ar varpos vėžį. Pagrindinis ŽPV perdavimo kelias yra lytinis, tačiau galima užsikrėsti ir kontakto keliu. ŽPV infekcija yra perduodama kontakto keliu per infekuotus lytinius ar išeinamosios angos takus. Pastebėta, kad moterims, kurių vyrai turėjo karpų ant išorinių lytinių organų, taip pat išsivysto lytinių organų karpos. Infekuotumas ŽPV priklauso nuo lytinių partnerių skaičiaus, ir didėja didėjant partnerių skaičiui. Paauglėms ir jaunoms moterims rizika užsikrėsti ŽPV padidėja su kiekvienu nauju partneriu. ŽPV infekcija gali būti perduota kūdikiui gimdymo metu. Taip pat yra aprašyta atvejų, bylojančių apie galimybę užsikrėsti ŽPV per odą. Dauguma žmonių, nešiojančių ŽVP virusą, nežino, jog yra užsikrėtę, nes nejaučia jokių simptomų. ŽPV infekcija dažnai išnyksta savaime, tačiau jeigu ji neišnyksta ir jos sukelti pokyčiai progresuoja, tai apie trisdešimtuosius gyvenimo metus ji pasireiškia ikivėžiniais gimdos kaklelio pokyčiais, keturiasdešimtais gyvenimo metais - vėžiu. Mūsų klinikoje galite pasitikrinti ar nesate šio viruso nešiotojai.

Ar galima apsisaugoti nuo gimdos kalelio vėžio ir kondilomų?

Taip šių ligų galima išvengti. ŽPV infekcijos paplitimas labiausiai susijęs su lytinio gyvenimo ypatybėmis. Todėl pabrėžtina pagrindinių lytinio gyvenimo principų – susilaikymo (jaunimui – lytinių santykių atidėjimo vėlesniam laikui), ištikimybės, nuolatinio ir teisingo prezervatyvų naudojimo laikymosi svarba.

Naujas efektyvus pirminės prevencijos būdas – vakcina, apsauganti nuo lytinių organų kondilomų ir gimdos kaklelio vėžio, sukeliančių ŽPV 6, 11, 16,18,  tipų.                    

Kam rekomenduojama skiepytis šia vakcina ?

Skiepytis šia vakcina rekomenduojama yra nuo 9-26 m. amžiaus moterims.                      

Kodėl reikia skiepyti būtent jaunas mergaites ir moteris?

Profilaktinę vakciną būtina įskiepyti iki kylant užsikrėtimo rizikai. ŽPV vakciną geriausia įskiepyti paauglėms mergaitėms iki pirmųjų lytinių santykių. Kreiptis reiktų į šeimos gydytoją arba ginekologą.