Nėštumo nutraukimas

2019.08.09

Lietuvoje gydymo įstaigose oficialiai galima nutraukti nėštumą, nesiekiantį 12-kos savaičių. Nėštumo dydis skaičiuojamas nuo paskutinių mėnesinių pirmos dienos. Nėštumo nutraukimo operacija dr. Kildos klinikoje yra mokama, atliekama pilnoje nejautroje, konfidencialiai ir saugiai, bet ją atlikti galima  ir daugumoje gydymo įstaigų, dažniausiai stacionaruose. 
Didžioji dauguma nėštumo nutraukimų pasaulyje atliekama chirurginiu būdu: išplečiamas gimdos kaklelis, pašalinamas vaisius ir išgramdoma gimda. Mokslo įrodymai teigia, kad gydymo įstaigoje, atitinkamu laiku, steriliai ir profesionalo atliktas chirurginis abortas jokių žalingų pasekmių sveikatai dažniausiai nepalieka. Dažniausiai. Tai reiškia, kad net ir padariusi abortą moteris vėliau galės pastoti, išnešioti ir pagimdyti sveiką vaiką.
Net ir profesionaliai atliktas nėštumo nutraukimas, nors ir retai, bet gali sąlygoti  moters sveikatai neigiamas pasekmes. Gali sutrikti mėnesinių ciklas, pagausėti mėnesinės, atsiranda arba paūmėja buvęs gimdos priedų uždegimas, kamuoja nuolatiniai skausmai, moteris gali daugiau visai nebepastoti arba pastojusi negali vaiko išnešioti. Kuriai grupei – pasisekusių ar nepasisekusių – priklausysite, niekas negali pasakyti.
Kiekviena moteris supranta, kad abortas yra kraštutinė priemonė ir paskutinė išeitis nepageidaujamo ar neplanuoto nėštumo atveju ir tai yra situacija, į kurią niekas nenori pakliūti. Neplanuoto pastojimo atvejais, kai  moteris ar mergina nėra tam pasirengusi, jai tenka spręsti, kaip pasielgti. Pastaruoju metu rekomenduojama tiek gydytojams, tiek pacientėms susilaikyti nuo skubotų veiksmų,  prieš operaciją pasiūlant moteriai psichologo pagalbą
Bet jeigu yra sakoma, kad atliekant nėštumo nutraukimą ankstyvoje stadijoje komplikacijų tikimybė yra maža, tai nereiškia, jog kažkas GALI GARANTUOTI, kad viskas bus gerai. Dėl šios priežasties nėštumo nutraukimas turi būti atliekamas kaip įmanoma anksčiau, tačiau tai nėra priežastis skubėti, kai dar abejojama savo sprendimo teisingumu.
Vizitas pas ginekologą:
Koks bebūtų moters amžius, kiekvienas specialistas PRIVALO:
1. Gerbti moters apsisprendimą ir nesmerkti.
2. Suteikti informaciją apie įvairias pasirinkimo ir pagalbos galimybes.
3. Išlaikyti pokalbį paslaptyje.
4. Skirti pakankamai laiko.
5. Neskubinti moters ir leisti suprasti, kad net prieš nėštumo nutraukimo procedūrą moteris gali apsigalvoti.
6. Suteikti informaciją apie pačią procedūrą bei anesteziją.
7. Konsultuoti dėl kontracepcijos.
Jeigu manote, kad gydytojas, pas kurį atėjote, elgiasi nepagarbiai ar nesuteikia reikalingos informacijos, turėtumėte kreiptis į kitą gydytoją.
NĖŠTUMO NUTRAUKIMO OPERACIJA
Aspiracija (dažniau vadinama atsiurbimu) yra plačiausiai naudojama technika.
Iki 6 savaičių ši procedūra atliekama atsiurbiant gimdos turinį specialiu plonu vamzdeliu be gimdos kaklelio praplėtimo. Procedūra gali būti atliekama ambulatorinėmis sąlygomis.
Nuo 6 iki 9 savaičių gali prireikti gydytojui išplėsti gimdos kaklelį. Tai jau skausmingesnė procedūra, todėl ji dažniausiai atliekama naudojant bendrinį nuskausminimą, suleidžiant nuskausminančius vaistus į veną. Moteris užmigdoma 5 – 10 minučių ir to pakanka atlikti operacijai. Po operacijos gydytojas seka moterį dar tam tikrą laiką - tai yra numato tolimesnius vizitus pas jį, kad įsitikintų, jog viskas yra taip, kaip turi būti. Tai labai svarbu.
Nutraukiant nėštumą chirurginiu būdu  atliekamas gimdos kaklelio išplėtimas, embriono ir nėštumo audinių pašalinimas vakumo pagalba arba  išgramdant ir pašalinant vaisių ir likusius nėštumo audinius specialiu instrumentu. Procedūra atliekama naudojant bendrą nuskausminimą.
Medikamentinis nėštumo nutraukimas. Literatūros duomenys šiuo klausimu yra prieštaringi. Moteriai skiriami vaistai, kurių išgėrus nėštumas nutrūksta savaime, moteris jį tiesiog iškraujuoja.
Deja, šis metodas taip pat gali komplikuotis įvairiais sveikatos sutrikimais. Dažniausiai pasitaiko – užsitęsęs kraujavimas dėl gimdoje pasilikusių nėštumo audinių, gimdos uždegimas, karščiavimas, pilvo skausmai. Tokiu būdu nutrauktas nėštumas neretai taip pat baigiasi gimdos ertmės išgramdymu. Kai kuriose šalyse moterys gali pasirinkti vienokį ar kitokį nėštumo nutraukimo būdą. Lietuvoje šis nėštumo nutraukimo metodas – dar neįteisintas.
PASEKMĖS
Atliekant nėštumo nutraukimą tinkamai įrengtose gydymo įstaigose,  komplikacijų tikimybė yra maža. Jos susijusios su daugeliu dalykų: svarbiausi jų - operuojančio gydytojo patirtis ir įgūdžiai, nėštumo dydis, pacientės sveikatos būklė. Pirmajame trimestre aborto komplikacijos yra nedažnos, tokios kaip gimdos vientisumo pažeidimas, kraujavimas, infekcija ir nepilnas nėštumo audinių pašalinimas.
Prieš abortą turi būti patikrintas moters Rh faktorius. Jei moters Rh(-), o jos partnerio Rh (+) - po operacijos turi būti suleistas anti Rh gamaglobulinas, kad būtų išvengta nėštumo komplikacijų ateityje.
VĖLYVOS PASEKMĖS
Abortus atliekant tinkamai,  mažojo dubens infekcija (sąlygota pačios procedūros arba prieš tai buvusios infekcijos) pasitaiko retai. Visgi, jei tokia komplikacija įvyko,  vėliau tai gali būti nevaisingumo priežastimi.
Keletą kartų kartojant mechaninį gimdos kaklelio plėtimą, gali padidėti persileidimo tikimybė kitų nėštumų metu.
Prieš nutraukdama naują gyvybę gerai pamąstyk - ar tai tikrai išspręs tavo problemas. Neskubėk. Pasinaudok visomis galimomis paramos priemonėmis, nes tai kraštutinis ir sunkiai pateisinamas šeimos planavimo būdas.
    Ginekologo paslaugų įkainiai