Pakaitinė hormonų terapija - patikima pagalba, kai vargina klimaksas

2019.12.09

Menopauzės fiziologija

Menopauzinė pereiga – tai moters gyvenimo laikotarpis, kuomet silpstant kiaušidžių veiklai pasibaigia menstruacijos. Tai perėjimas nuo moters reprodukcinės funkcijos žymaus susilpnėjimo iki visiško nevaisingumo dėl laipsniško kiaušidžių folikulinio aparato išsekimo ir hormonų sintezės žymaus sutrikimo. Išsivysčiusi moteriškų hormonų estrogenų stoka sukelia menopauzinio sindromo simptomus. Menopauzės laikas susijęs su paveldėtais genais ir gyvensena. Svarbi mityba, fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai, aplinkos kenksmingi faktoriai, persirgtos ligos, chirurginis, spindulinis gydymas ir chemoterapija. Ankstyvieji simptomai (karščio bangos, prakaitavimas, širdies plakimai, galvos skausmai ir svaigimas, nualpimas, kraujospūdžio kitimai, šalčio krėtimas, depresija, dirglumas, mieguistumas, nemiga, sutrikusi atmintis, koncentracijos stoka, energijos trūkumas, sumažėjęs lytinis potraukis, panikos priepuoliai) nustatomi 80 proc. moterų ir tęsiasi apie 7 metus. Vėlyvieji simptomai išryškėja dar vėliau, kai atrodo, kad varginantys pirmieji menopauzės simptomai jau pasibaigė. Atsiranda naujos problemos: osteoporozė, širdies ir kraujagyslių ligos bei senatvinė silpnaprotystė. Visi šie pokyčiai yra tiesiogiai susiję su endogeninio estradiolio stoka kraujyje, nes estrogenai turi širdį ir kraujagysles apsaugantį poveikį. Jie yra antioksidantai, kalcio kanalų blokatoriai, teigiamai veikia riebalų apykaitą, mažindami aterosklerozės vystymosi riziką. Estradiolis mažina kraujagyslių tonusą, atpalaiduoja spazmą.

Vienas iš simptomų mažinimo būdų – menopauzinė hormonų terapija (kitaip dar vadinama pakaitine hormonų terapija). Lytiniai hormonai yra patys efektyviausi, koreguojant pomenopauzinius simptomus. Remiantis sveiku protu, elementaria logika ir pagrindiniu farmakologiniu principu – teisingiausia gydymui skirti estradiolį, nes tik jo stoka ir sukelia visus aukščiau minėtus menopauzinio sindromo simptomus.

Visgi didžioji dauguma pacienčių atsisako PHT. Jos sako, kad jie mieliau renksis „natūralų kelią“ iškentės yą nemalonų gyvenimo tarpsnį, „nenori kištis į gamtą“ arba dažniausiai sako, kad „PHT sukelia krūties vėžį ar širdies ir kraujagyslių ligas".. Vis dar egzistuojančių spaudoje mitų ir moksliškai nepagrįstų interpretacijų publikacijos trugdo moterims apsispręsti ir laiku kreiptis patarimo į gydytoją.

Taigi, kokia yra PHT nauda ?

Moterys bijo menopauzės, kadangi jų gyvenimas pasikeičia. Ar tai tikrai toks sunkus išgyvenimas jų psichikai ir kūnui? – Tikrai taip. Tačiau visos išgyvena šį laikotarpį labai skirtingai, vienos sako – buvo kažkas, bet nieko tokio nepajaučiau, o kita ateina iškart prašydama pagalbos, nes nežino, kaip su tuo susitvarkyti ir ypač dirbančios viešą darbą. Pavyzdžiui, kai staiga pajunta karščio bangą, „išmuša raudonis“, šaltas prakaitas, ir tai kartojasi neprognozuojamai dažnai. Dažniausiai tai sukelia sudirgimą ir suirzimą, išsiblaškymą, prisideda nuovargis dėl nemigos, tai kiek žmogus taip gali tempti? Tada moteris negali normaliai dirbti, gyventi. O kitu atveju moteris gali pasakyti, kad baigėsi mėnesinės, ir tiek žinių, nieko nepajutau. Viskas priklauso nuo to, kokio lygio yra tie simptomai. Moteris pati gali apsispręsti, ar ji menopauzę iškęs be papildomos gydytojų pagalbos, lauks natūralios fiziologinės šios būklės baigties, ar negali kentėti, nes savijauta yra išties labai prasta, ir ji nori pagerinti savo gyvenimo kokybę, išvengti atokiųjų šios būklės pasekmių (pavyzdžiui, kaulų išretėjimo). Vienareikšmiškai galima pasakyti, kad pagalba yra galima ir ji turi teisę egzistuoti, tiktai reikia žinoti, kiek ir kada ji reikalinga, kokios yra kontraindikacijos. Šiuolaikinė PHT ištobulėjo, išsigrynino tiek patys medikamentai, tiek jų skyrimo indikacijos ir kontraindikacijos. Teisingai skiriant ir vartojant - tai saugi, efektinga ir patikima priemonė teikiant pagalbą moterims menopauziniu laikotarpiu. Šį teiginį pagrindžia daugybė tyrimų ir gairių. Daugumai moterų visi menopauzės simptomai pagerėja per keletą mėnesių nuo PHT vartojimo. Jos pastebi, kad pagerėja jų miegas, pagerėja nuotaika ir dėmesio koncentracija. Jos  pastebi energijos padidėjimą nei buvo prieš pradedant PHT. PHT paprastai sustabdo karščio pylimą ir naktinį prakaitavimą per kelias savaites, per 1-3 mėnesius išnyksta eilė nemalonių pojučių makštyje ir vulvos srityje. Kai kuriais atvejais gydymas iki pageidaujamo pagerėjimo gali trukti iki metų. Gydymo eigoje PHT  panaikina makšties sausumo simptomus, sumažina diskomfortą lytinių santykių metu, pasikartojančias šlapimo infekcijas,  išskyrų iš makšties kiekį, sumažina sąnarių skausmą, pagerina  plaukų ir odos tekstūrą. Tad, kas atgrąso  moteris nuo tokio efektyvaus gydymos?

O kokia yra PHT rizika? Ar aplamai ji yra saugi?


Daugelis moterų bijo vartoti PHT dėl  galimų rizikų. Žiniasklaida prieš dešimtmetį paviešino  daug negatyvios informacijos apie PHT vartojimo riziką. Tai pristabdė PHT vartojimą. Nors vėliau pasirodė, kad rezultatai buvo klaidingai interpretuojami ir dabar yra daug įrodymų, pagrindžiančių PHT naudą, neigiamas PHT įvaizdis dar yra išlikęs. Naujausi tyrimai parodė, kad faktinė moters krūties vėžio išsivystymo rizika labiau priklauso nuo daugelio kitų veiksnių (tokių kaip amžius, šeimos istorija, genetika, gyvenimo būdas ir bendra sveikata), nepriklausomai  vartojama PHT, ar ne. Štai kodėl labai svarbu, kad gydytojas kiekvienai savo pacientei aptartų aptartų individualią riziką ir naudą.
Nerūkant, reguliariai sportuojant ir sveikai maitinantis, galima smarkiai sumažinti širdies ligų, insulto ir daugelio vėžio susirgimų riziką, būtent tą, kurią moterys  klaidingai priskiria pakaitinei hormonų terapijai 

MITAS: Turite laukti, kol simptomai bus tikrai blogi ar net nepakeliami, kad gydytojas galėtų jums skirti PHT

Daugelis moterų delsia kreiptis į gydytoją ir prašyti gydymo, nes joms atrodo, kad be reikalo eikvos gydytojo laiką, ir nusiteikę laukti, kol simptomai bus tikrai blogi. Taip nėra, nes PHT padės net ir turint lengvus simptomus. Be to, daugėja įrodymų, kad kuo anksčiau pradedama PHT, tuo geriau apsisaugosite nuo osteoporozės ir širdies ligų.

MITAS: PHT tik nutolina menopauzę

Daugelis moterų vengia vartoti PHT, nes mano, kad nutraukusios jos vartojimą menopauzė vis tiek prasidės tik vėliau. Visi simptomai, kuriuos galimai patirs nutraukusios PHT, yra tie patys menopauzės simptomai, kuriuos patirtumėte, net jei niekada nevartojote PHT. Žinotina, kad staiga nutraukus PHT, t.y. nepasitarus su gydytoju, gali atsirasti estrogeno „abstinencijos“ simptomų (todėl, norint nutraukti PHT vartojimą geriausia sumažinti dozę ir lėtai išeiti). Tai bus laikini simptomai ir, jei jų atsiras, jie turėtų trukti tik keletą savaičių. Be PHT daugeliui moterų menopauzės simptomai pasireiškia ilgiau nei dešimtmetį, o kai kurioms moterims vis dar būna karščio pylimai, kai jos peržengia 75 metus.

MITAS: Jūs turite nutraukti PHT po 5 metų

Daugelis gydytojų stengiasi ir skatina moteris nutraukti PHT vartojimą po penkerių metų. Tačiau iš tikrųjų nėra rimtos mokslinės priežasties. Kiekvieną moterį reikia įvertinti atskirai, kiek laiko jai reikia vartoti PHT. PHT vartojimo trukmė yra individualus pasirinkimas ir priklauso nuo jūsų asmeninės rizikos ir naudos. Jei esate jaunesnis nei 51 metų, tada turite vartoti PHT, kol jums ne mažiau kaip 51 metai, nepriklausomai nuo to, kokio amžiaus esate pradėję vartoti. Nėra konkretaus amžiaus, nuo kurio Jums reikia nutraukti PHT vartojimą. 

MITAS: PHT sukelia krešulius (giliųjų kojų venų trombozę).

Vartojant pastoviai kai kuriuos PHT medikamentus, nežymiai padidėja krešulio susidarymo rizika jūsų kojų venose. Padidėjusi rizika yra labai maža ir didesnė, tik,  jei turite kitų krešulio susidarymo rizikos veiksnių, tokių kaip nutukimas ar trombozė anamnezėje.Tačiau, jei vartojate PHT tik iš vien estrogeninio komponento, kaip gelį arba pleistrą, jis absorbuojasi tiesiai į jūsų kūną, tai reiškia, kad krešėjimo faktoriai jūsų kepenyse neaktyvuoti (kokie jie yra, kai nuryjate tabletę), ir tada tai nėra susijęs su padidėjusia krešulio rizika.

MITAS: PHT sukels širdies priepuolius ir insultus

Jei vartojate PHT, kai esate jaunesnis nei 60 metų, širdies priepuolio rizika iš tikrųjų nepadidėja. Moterys, kurios vartojai tik estrogeną (be progestogeno), iš tikrųjų turi mažesnę širdies ligų riziką, palyginti su moterimis, kurios nevartoja PHT. Insulto rizika jaunesnėms nei 60 metų moterims taip pat yra labai maža, nepaisant to, vartojate PHT, ar ne. PHT mažina jūsų cholesterolio lygį, o tai naudinga jūsų širdžiai ir kūnui.

MITAS: Jūs negalite vartoti PHT, jei sergate migrena

Daugelis moterų pastebi, kad jų migrena blogėja, kai išgyvena menopauzę. Kadangi joms jaunesniame amžiuje dėl migrenos neskyrė geriamų kontraceptikų, daugelis moterų (ir gydytojų) neteisingai mano, kad negalima vartoti ir PHT. Jei sergate migrena, estrogeną turėtumėte vartoti kaip gelius ar pleistrus, o ne kaip tabletes.

MITAS: Estrogeno vartojimas vietiškai (žvakučių pavidalu) makšties sausumui gydyti yra susijęs su tokia pačia rizika kaip ir PHT tablečių vartojimas

Makšties sausumas yra labai dažnas reiškinys ir vietinio estrogeno vartojimas kaip makšties tabletės, kremas ar žiedas gali būti tikrai efektyvus. Tokiu būdu vartoti vietinį estrogeną nėra tas pats, kas vartoti PHT, todėl su tuo susijusi rizika nėra tokia pati. Taip yra todėl, kad šie preparatai padeda atkurti estrogeną makštyje ir aplinkiniuose audiniuose, nesuteikdami estrogeno visam kūnui. Šiuos preparatus gali saugiai vartoti dauguma moterų, taip pat reguliariai ir ilgą laiką (paprastai neterminuotai), nes, nutraukus šį gydymą, simptomai paprastai pasikartos.

MITAS: Natūralūs menopauzės gydymo būdai visada yra saugesni nei PHT

Daugelis šiandien skiriamų PHT hormonų yra „identiški kūnui“, tai reiškia, kad jų molekulinė struktūra yra tokia pati kaip mūsų kūno hormonų. Jie taip pat yra natūralūs tuo, kad yra gauti iš augalinės cheminės medžiagos.

Tyrimais įrodyta, kad homeopatinių vaistų poveikis prilygsta placebui (visgi net ir placebo neretai sąlygoja teigiamą efektą), o polivitaminai praktiškai nepalengvina menopauzės sukeltų problemų. Tada gal užtenka propaguoti vien sveiką gyvenimo būdą, kad menopauzė negąsdintų?

Deja,  sveika gyvensena neturi didesnės įtakos menopauzinio sindromo simptomų korekcijai, nors ji ir rekomenduojama pomenopauzės tarpsnio moterims. Kita vertus, sveika mityba, pakankamas fizinis aktyvumas, tinkamas darbo ir poilsio režimas turi įtakos gerai sveikatai.