Kolonoskopija - "auksinis" žarnyno tyrimo standartas.

2019.08.25

Susirūpinti savo žarnyno sveikumu reikia, kai pajuntame  žarnyno funkcijos sutrikimus, kurie pasireiškia: pasikartojančiais  vidurių užkietėjimais ar viduriavimais, neretai su kraujo priemaiša,  gurguliavimu, diskomfortu ir skausmais pilve, apetito stoka, svorio kritimu.

Vienas iš svarbiausių storojo žarnyno tyrimų yra slapto kraujavimo nustatymas ir kolonoskopija. 

      

Video kolonoskopija - tai viso storojo žarnyno apžiūra specialiu ilgu instrumentu su optine įranga. A.Kildos klinikoje šį tyrimą atliekame aukštos raiškos (užtikrina puikią vaizdo kokybę) japonų gamybos endoskopine video sistema Fujinon. Tai palengvina ir pagreitina procedūros atlikimą, lengviau nustatyti tikslą diagnozę, atlikti chirurgines manipuliacijas - polypektomiją, įtartinų darinių biopsiją. Pageidaujant procedūrą  pilnai nuskausminame, todėl pacientas nejaučia jokio skausmo, jokio diskomforto, jokių nemalonių pojučių! Mūsų gydymo įstaigoje ją atlieką turintys didelę klinikinę patirtį endoskopuotojai. Labai svarbu tinkamas žarnyno paruošimas procedūrai, nes tai reikšmingai pagerina vaizdo kokybę, o kartu ir tyrimo patikimumą ir diagnozės tikslumą.

   Kolonoskopiją profilaktiškai rekomenduojama atlikti:

1. Vyresniems nei 45 - 50 metų žmonėms dėl storosios žarnos vėžio rizikos.  Dažniausiai storosios žarnos vėžys aptinkamas kairėje gaubtinės storosios žarnos dalyje ir tiesiojoje žarnoje. Tuomet jam būdingas progresuojantis vidurių užkietėjimas ar viduriavimas, neretai su kraujo priemaiša, jaučiamas dažnas ir neefektyvus gurguliavimas pilve, diskomfortas ir skausmai pilve, apetito stoka, svorio kritimas. 

Dešiniojoje gaubtinės storosios žarnos dalyje vėžys būna rečiau, jo eiga slaptesnė: neretai pirmieji simptomai būna mažakraujystė, bendras silpnumas, skausmai dešinėje pilvo pusėje.

 

Video kolonoskopiją rekomenduojama atlikti ir neatsižvelgiant į amžių:

  •     Jei žmogus serga uždegimine žarnyno liga.
  •    Jei aptinkama polipų storojoje žarnoje.
  •    Jei šeimoje buvo šio vėžio atvejų (galimybė paveldėti ligą siekia net 50 proc.), jei netinkamai maitinasi, yra nejudrus gyvenimo būdas, antsvoris.
  •     Pacientams, kuriems yra pavojaus simptomų ir kuriems yra nustatytas dirgliosios žarnos sindromas.
  •     Esant tokiems simptomams kaip: naktinis viduriavimas, didelio tūrio viduriavimas, kuris nepraeina badaujant, ar mažas išmatų osmosinis tarpas (<50 osm/kg) dėl mikroskopinio kolito rizikos.
  •    Esant neaiškios kilmės mažakraujystei.