Ką žinote apie varikocelę?

2020.01.07

Apie išsiplėtusias kojų venas, beveik visi supranta ir žino, kad tai išsiplėtusios venos, kurios kartais atsiranda ir išryškėja kojose tiek vyrams, tiek moterims.

Bet jūs galbūt niekada negirdėjote apie varikocelę, kuri taip pat yra venų išsiplėtimas, bei varikocelė atsiranda tik vaikinams. Ji yra ne kojose, o šiek tiek privatesnėje ir daug švelnesnėje vietoje - kapšelyje. Paprastai tai nekenksminga ir iš esmės tas pats, kaip kojų venų varikozė.

Bet kas tiksliai yra varikocelė ir kaip jos atsikratyti?

Visų vaikinų svarbi lytinės sistemos dalis, užtikrinanti normalų sėklidės funkcionavimą yra sėklinis virželis, kuriame yra arterijos, venos, nervai, vamzdelis, kuriuo išteka pagaminta sėkla (spermatozoidai). Tai sėklidės ryšys su organizmu, Ten esančiomis kraujagyslėmis  cirkuliuoja kraujas į sėklides ir iš jų. Venomis  kraujas tekantį išteka iš sėklidžių širdies link, o venų vožtuvėliai užtikrina, kad  kraujas tekėtų į vieną pusę ir sustabdo jo tekėjimą atgal. Kitaip tariant, vožtuvai reguliuoja jūsų kraujotaką ir užtikrina, kad viskas teka teisinga kryptimi.

Bet kartais šie vožtuvai gali sugesti. Kai tai atsitika, dalis kraujo gali pradėti tekėti atvirkščiai. Šis kraujas pradeda kauptis aplinkinėse venose,  venos išsitempia ir padidėja formuojasi išsiplėtusių venų tinklas. Tai ir vadinama varikocele.

Kokie yra varikocelės požymiai?

Daugeliu atvejų vaikinai visiškai neturi simptomų. Vaikinas gali nežinoti, kad turi varikocelę. Simptomai išryškėja, o  dažniausiai tai būna karštyje, po sunkių pratimų arba, kai vaikinas ilgą laiką stovi ar sėdi ir pasireiškia:

• maudžiančiu skausmu sėklidėje (-ėse)

• sunkumo jausmu ar tempimu į kapšelį

• išsiplečia kapšelio venos, kurias galima pajusti (apibūdinama kaip kirminų ar spagečių pojūtis)

• diskomfortu sėklidėje ar toje konkrečioje kapšelio pusėje

• sėklidė yra mažesnė toje pusėje, kur yra išsiplėtusios venos (dėl skirtingo kraujo tekėjimo)

Daugumoje atvejų varikocelė vystosi palengva ir nejuntamai. Laimei, daugumąoje atvejų varikocelę lengva diagnozuoti ir daugeliui jų nereikia gydymo. Jei varikocelė sukelia simptomus, tai dažnai galima ištaisyti chirurginiu būdu.

Kadangi varikocele paprastai nesukelia jokių simptomų, jai dažnai nereikia gydymo. Varikocelės gali būti aptiktos atliekant įprastą medicininį patikrinimą.

Visgi, jei jaučiate skausmą ar patinimą savo kapšelyje, pastebite  kapšelio patinimą ar pastebite, kad jūsų sėklidės yra skirtingo dydžio,  ar turite vaisingumo problemų, kreipkitės į gydytoją. Sėklidės sumažėjimą ar skausmą gali sukelti daugybė ligų, iš kurių kai kurias reikia nedelsiant gydyti.

Rizikos veiksniai

Varikocelės išsivystymui nėra reikšmingų rizikos veiksnių.