Kada kreiptis pagalbos į urologą?

2020.09.23

Kokiais atvejais turėtume apsilankyti pas urologą?

Tiek moterys, tiek vyrai gali ir turėtų kreiptis patarimo ar pagalbos į urologą:

 • Moterys, jeigu kenčia dėl šlapimo nelaikymo, inkstų akmenų ar pastebi šlapime kraujo. Jeigu rūpestį kelia problemos susijusios su gimda ar makštimi, jos labiau linkusios kreiptis į ginekologą.
 • Vyrai, jeigu pastebi šlapime kraujo, įtaria inkstų akmenų, sunku ištuštinti šlapimo pūslę ar padidėja PSA (prostatos specifinis antigenas  yra kraujyje cirkuliuojantis baltymas, kurio padidėjimas gali rodyti prostatos vėžį), dažniausiai kreipiasi į urologą.

Daugelis žmonių, dėli šlapimo pūslės ar inkstų problemų, pirmiausia konsultuojasi su savo pirminės sveikatos priežiūros gydytoju,  tačiau, jei problema lieka neišspręsta, jie turėtų kreiptis pagalbos į specialistus. Kai kurie skirtingų negalavimų simptomai gali sutapti ar persidengti, todėl tokiais atvejais reikalingas daugiadisciplininis požiūris, t.y. reikalinga kelių skiringų specialistų pagalba.

Simptomai, rodantys, kad turėtumėte apsilankyti pas urologą, yra šie:

Moterims ir vyrams:

 • Kraujas šlapime
 • Skausmas ar deginimas šlapinantis, rodantis galbūt šlapimo takų infekciją
 • Dažnas poreikis šlapintis ar sunku šlapintis
 • Šlapimo nelaikymas
 • Išreikštas vidurių užkietėjimas
 • Skausmas pilvo apačioje, nugaros pusėje ar kirkšnyje

Išimtinai vyrams:

 • Sunkumas pasiekti ar išlaikyti erekciją
 • Vaisingumo problemos
 • Padidėjęs PSA
 • Sėklidžių padidėjimas ar skausmas jose
 • Padidėjusi prostata

Dažniausios šių nusiskundimų priežąstys yra šios:

1. Jūs sergate šlapimo takų infekcija, kuri nieko nedarant, niekur nedings.

Jei jaučiate deginantį, skausmingą ir dažną šlapinimąsi, kuris nepagerėja vartojant antibiotikus, tai gali būti ženklas, kad turite intersticinį cistitą, dar vadinamą skausminga šlapimo pūsle. Norėdami nustatyti diagnozę, urologas ištirs šlapimą ir apžiūrės šlapimo pūslę cistoskopu, paskirs tinkamą gydymą.

2. Jūs daug ir dažnai šlapinatės ar nesulaikote šlapimo.

Urologai dirba tiek su vyrais, tiek su moterimis, kad valdytų hiperaktyvios šlapimo pūslės ir šlapimo nelaikymo simptomus. Be abejo yra ir kitų rimtų sisteminių (ne urologinių) ligų, kurios sąlygoja panašius nusiskundimus.

3. Įtariate, kad turite akmenį inkste..

Inkstų akmenis labiausiai apibūdina stiprūs skausmai vienoje apatinės nugaros pusės, nors kartu gali pasireikšti ir kiti simptomai: erzinantis skrandžio skausmas, kraujas šlapime ir blogo kvapo arba drumzlinas šlapimas.  Inkstų akmenų skausmas gali būti labai stiprus, ir daugelis pacientų teigia, kad tai yra stipriausias, kokį jie kada nors yra patyrę.

4. Esate vyras, turintis erekcijos disfunkciją.

Urologas dažnai yra pirmasis gydytojas, į kurį vyras kreipsis, jei jam sunku pasiekti ar išlaikyti erekciją. Problema gali būti psichologinė, tačiau dažnai tai sąlygojama kitų sveikatos sutrikimų. Galima sėkmingai gydyti tiek laikantis specialių rekomendaciju, tiek medikamentais ar net chirurgiškai.

5. Jūs jaučiate skausmus juosmens ar dubens srityje..

Skausmas juosmens ar dubens srityje turi daug priežasčių, tarp kurių gali būti inkstų blokas, prostatos uždegimas, prostatos infekcija, šlapimo pūslės vėžys ir inkstų vėžys.