Kai sudažnėjęs šlapinimasis tampa problema.

2020.10.15

Kai sudažnėjęs šlapinimasis tampa problema.

Kodėl turiu nuolat bėgioti į tualetą? 

Techninis jūsų problemos pavadinimas yra "dažnas šlapinimasis". Daugumai žmonių šlapimo pūslė sugeba kaupti šlapimą, kol sulaukiame patogaus momento nueiti į tualetą, paprastai šlapinamės nuo keturių iki aštuonių kartų per dieną. Jei reikia eiti daugiau nei aštuonis kartus per dieną arba pabudus naktį eiti į tualetą, tai gali reikšti, kad geriate per daug skysčių ir/arba perdaug prieš miegą. Dažno šlapinimo poreikis vargina tiek vyrus, tiek moteris.

Dažnas šlapinimasis gali reikšti ir rimtesnes sveikatos problemas. Tai gali būti daugelio skirtingų problemų simptomas, pradedant inkstų liga ir baigiant tiesiog tuo, kad geriate per daug skysčių. Galimos dažno šlapinimosi priežastys yra:

Šlapimo takų uždegimas

Dažnas šlapinimais, karščiavimas, skubaus pasišlapinimo poreikis, skausmas ar diskomfortas pilve yra šlapimo takų infekcijos simptomai. Šlapimo takų uždegimą gali sukelti įvairūs mikroorganizmai: bakterijos, chlamidijos, grybelinė infekcijair kiti. 

Diabetas. 

Dažnas ir gausokas šlapinimasis neretai yra ankstyvas 1 ir 2 tipo diabeto simptomas. Taip per šlapimą organizmas bando atsikratyti nepanaudotos gliukozės.

Prostatos problemos. 

Vyrai turi graikinio riešuto dydžio liauką, prostatą, kuri po 25 metų neretam vyrui pradeda didėti. Padidėjusi prostata pradeda spausti šlaplę (vamzdelį, per kurį šlapimas nuteka iš šlapimo pūslės) ir blokuoti šlapimo nutekėjimą. Padidėjusi prostata (tai, kitaip dar vadina prostatos išvešėjimu arba prostatos hiperplazija) jūsų šlapinimosi srovę padaro silpna ir netolygia. Šlapimo pūslės sienelės tampa sudirgusios, pūslė pradeda susitraukti net tada, kai joje yra nedidelis šlapimo kiekis. Galite pajusti, kad į tualetą turite eiti dažniau, kartais skubiai. Retai tai gali būti rimtesnių ligų, tokių kaip vėžys, požymis. Jūsų gydytojas gali padėti išsiaiškinti šlapinimosi sutrikimo priežastis ir gydyti padidėjusią prostatą.

Per daug alkoholio ar kofeino

Jie gali veikti kaip diuretikai ir iš jūsų pašalina daugiau skysčių.   

Intersticinis cistitas. 

Šiai nežinomos priežasties būklei būdingas skausmas šlapimo pūslės ir dubens srityje. Dažnai simptomai yra skubus ir (arba) dažnas poreikis šlapintis. Galite pajusti, kad visą laiką norite šlapintis, bet, nuėjus į tualetą, išteka nedaug šlapimo. Gali skaudėti pilvo apačioje, kuris dar labiau pablogėja, kai tu kenti ar po lytinių santykių. Panašu, kad taip atsitinka, kai šlapimo pūslės audinys patinsta ir ir tampa labai jautrus. Ne visada aišku, kas tai sukelia. Šią būklę, dar vadinamą intersticiniu cistitu, Bandoma gydyti dieta ir fiziniais pratimais, vaistais, chirurginiais metodais,  kineziterapija.

Diuretikų vartojimas. 

Šie vaistai, vartojami padidėjusiam kraujospūdžiui ar skysčių kaupimuisi, veikia inkstus ir iš organizmo išskiria skysčių perteklių, todėl dažnai šlapinamasi.

Dirglios šlapimo pūslės sindromas

Pernelyg aktyvi šlapimo pūslė nėra liga, tai sutrikimas, susijęs su skubos ir dažnio jausmu. Tai problema, susijusi su šlapimo pūslės kaupimo funkcija, kai šlapimo pūslė susitraukia nekontroliuojamai ir į tualetą reikia skubiai „eiti dabar“ arba labai dažnai. Dirglios šlapimo pūslės sindromas apibrėžiamas kaip aštuoni ar daugiau apsilankymų tualete per 24 valandas, du ar daugiau iš jų gali būti naktį.

Tai būklė, kai negalime valingai kontroliuoti šlapimo pūslės raumens, todėl ji susitraukia netinkamu laikuir neturint galimybės patekti skubiai į tualetą galime nevalingai sušlapti. Pernelyg aktyvios šlapimo pūslės simptomai yra:

  • pernelyg aktyvi šlapimo pūslė
  • poreikis šlapintis per dažnas (šlapinimosi dažnis)
  • nesugebėjimas atidėti šlapinimosi (skubėjimas šlapintis)
  • nevalingas šlapimo nutekėjimas (skubus šlapimo nelaikymas)

Inkstų akmenys

Mineralai, druskos ir baltiminės medžiagos gali sudaryti mažus akmenukus jūsų inkstuose. Pradedate jausti, kad turite eiti dažniau šlapintis. Gali pasireikšti pykinimas, karščiavimas, šaltkrėtis ir stiprus skausmas šone ir nugaroje, kuris banguoja ir plinta į kirkšnį. Dažniau pasitaiko asmenims turintiems antsvorio, vartojantiems mažai skysčių, daug baltymų ir turintiems nepalankią šeimos anamnezę. Akmenys gali pasišalinti šlapinimosi metu patys arba juos gali tekti pašalinti chirurgiškai.

Navikas

Tiek vėžiniai, tiek gerybiniai navikai gali priversti labiau šlapintis, nes jie užima daugiau vietos šlapimo pūslėje ar aplink ją. Kraujas šlapime yra svarbiausias ženklas, jei tai vėžys. Pasitarkite su savo gydytoju, jei matote kraują, pastebite gumbą pilvo apačioje arba pastebite, kad skauda šlapintis.

Insultas ar kitos neurologinės ligos. 

Dėl nervų, kurie įnervuoja  šlapimo pūslę, pažeidimo gali kilti šlapimo pūslės funkcijos problemų, įskaitant dažną ir staigų norą šlapintis.

Retesnės priežastys yra šlapimo pūslės vėžys, šlapimo pūslės funkcijos sutrikimas ir radioterapija.

Dažnas šlapinimasis nėra problemos simptomas, tai problema. Žmonėms, turintiems hiperaktyvų šlapimo pūslės sindromą, nevalingi šlapimo pūslės susitraukimai sukelia skubaus pasišlapinimo poreikį, o tai reiškia, kad jūs turite patekti į vonios kambarį tuojau pat, net jei jūsų šlapimo pūslė nėra pilna. Tai gali paskatinti pabusti vieną ar daugiau kartų per naktį, kad galėtumėte pasinaudoti tualetu.

Čia pateikta daug, bet toli gražu ne visos dažno šlapinimosi priežastys. Bet kokiu atveju reikia kreiptis patarimo į gydytoją specialistą. Individualiais atvejais tai būtų šeimos gydytojas, urologas, ginekologas. Retesniais atvejais - endokrinologas, kardiologas ar neurologas.