Urofloumetrija - šlapimo srovės greičio matavimas

2019.12.22

Urodinaminis tyrimas (urofloumetrija) - tai yra vertingas funkcinis šlapinimosi mėginys, kurio metu išmatuojamas šlapimo srovės greitis ir pasišlapinto šlapimo kiekis, kartu registruojant laiką nuo šlapinimosi pradžios iki pabaigos. Registruojami parametrai analizuojami ir iš karto pavaizduojami grafiškai urofloumetrogramoje, kartu paskaičiuojant reikalingus parametrus.. Testo trukmė - 10-15 minučių. Testo vertė padidėja derinant jį su liekamojo šlapimo pamatavimu ultragarso aparatu.
Urodinaminis tyrimas padeda diagnozuoti ir įvertinti šlapinimosi funkcinę būklę, kurią neretai sutrikdo įvairios priežastys, siaurinančios šlapimo kanalo spindį bei trikdančios šlapimo pūslės inervaciją. Dažniausiai šlapimo kanalą siaurina prostatos hiperplazija (išvešėjimas), prostatos vėžys ir šlapimo kanalo randėjimas. Kai kurių šlapinimosi sutrikimų atveju šis tyrimas rekomenduojamas ir moterims.
Gydytojams urologams aparato rodmenys suteikia vertingą informaciją apie šlapinimosi sutrikimo laipsnį, leidžia vertinti paskirto gydymo efektyvumą, koreguoti medikamentų dozavimą ar apsispręsti, ar reikia operacijos. Tyrimo atsakymas yra lengvai suprantamas ir pacientui, tad jis gali aktyviai sekti savo gydymo veiksmingumą ir, būklei pablogėjus, laiku pakartotinai kreiptis į savo urologą.

Vertinimas:
Sveikas, jaunesnis nei 40 m. vyras turėtų šlapintis stipresne nei 25 ml/s srove.
Sveikas, 40-60 m. vyras > 20 ml/s.
Sveikas, per 60 metų vyras > 15 ml/s.
Vertinami ir kiti tyrimo parametrai bei gautos kreivės konfigūracija.
Pasiruošimas urodinaminiam tyrimui ir jo atlikimas:
• Pacientas turi būti kelias valandas nesišlapinęs, bet, kad šlapimo pūslė nebūtų perpildyta. Kad testas būtų vertingas, reikia ne mažiau nei 150-200 mililitrų šlapimo.
• Nėra jokių dietos apribojimų prieš atliekant tyrimą.
• Prieš atliekant testą negalima vartoti medikamentų, turinčių poveikį šlapimo pūslei.
• Kai atliekamas testas, patartina nusimauti visas kelnes, kad nebūtų spaudžiamas šlapimkanalis.
• Turi būti privati aplinka, patogi, įprastinė šlapinimosi poza.
• Šlapinamasi į specialų indą.
• Šlapinantis reikia būti ramiam, nesijaudinti ir nesistengti specialiai šlapintis neįprastai stipriai.
• Testo rezultatas išspausdinamas automatiškai, tik baigus šlapintis.
• Rekomenduojama testą pakartoti, siekiant išvengti netikslumų, kuriuos gali nulemti stresas, neįprasta aplinka, tyrimo atlikimo taisyklių nesilaikymas ar nesupratimas.

Tai vertingasir jau įprastiniu tapęs standartinis testas, kurį urologai dr. Kildos klinikos klinikoje naudoja nuo 2009 metų.