Urologo patarimai

2021.02.17

Urologo patarimai

 

 

 

 

 

 

 

 

Nesvarbu, ar esate prižiūrimas savo šeimos gydytojo, ligoninės urologo, ar šiuo metu neturite problemų su šlapinimu, yra keletas paprastų dalykų, kuriuos galite padaryti, kad padėtumėte pagerinti šlapimo pūslės ir visos šlapimo sistemos funkcionavimą,  palaikytumėte ją kuo geresnėje būklėje. 

Patarimai, kaip išlaikyti sveiką šlapinimosi organų sistemą

Skysčių suvartojimas - norint išlaikyti sveiką šlapimo pūslę ir šlapimo sistemą, svarbu užtikrinti, kad gertumėte daug skysčių: turėtų pakakti 8–10 puodelių (iki 1,5 – 2 ltr) įvairių skysčių. 

Šlapinimosi dažnis ir skubumas - stengtis sumažinti šlapinimosi dažnio ir skubumo simptomus: 

a) Stenkitės vengti gėrimų, kuriuose yra kofeino (arbatoje, kavoje, šokolade ir koloje), gazuotų gėrimų ir alkoholio. 

b) Stenkitės neišsišlapinti „vos tik kilus norui“, vietoj to pabandykite padidinti laiko tarpą tarp apsilankymų tualete. 

c) Naktį geriausia nebandyti kentėti, nes tai tik neleis užmigti. Praktika protingai dieną didinti tarpus tarp ėjimo į tualetą padės spręsti naktines problemas. 

d) Jei jums buvo duotos šlapinimąsi skatinančios tabletės, jas turite gerti, kad ir kaip dažnai eitumėte šlapintis. Jei tai sukelia problemų, aptarkite tai su savo slaugytoja ar gydytoju. 

Kūno masės korekcija - jei turite antsvorio, pabandykite atsikratyti kelių ar daugiau kilogramų, nes tai pašalins įtampą dubens dugne. Būkite atsargūs laikydamiesi dietos - per didelis ar per mažas skaidulų kiekis jums netinka. Pabandykite pakeisti savo mitybą, kad sužinotumėte, kas jums labiausiai tinka. Labai svarbu vengti vidurių užkietėjimo, todėl, jei nepakanka valgyti daug šviežių vaisių ir daržovių, galite kreiptis į šeimos gydytoją dėl mitybos patarimo. 

Dubens dugno pratimai - šlapimo nelaikymas yra dažna moterų problema. Kartais tai būna ir vyrams, kuriems buvo atlikta urologijos operacija. Abiem atvejais dubens dugno pratimus rekomenduojame stiprinti dubens dugną ne tik kaip šios problemos gydymą, bet ir kaip prevencinę priemonę. 

Šlapimo takų infekcijos gydymas - šlapimo takų infekcijos yra gana dažna problema, ypač moterims. Jos taip pat dažnai pasitaiko tiek vyrams, tiek moterims po urologinių operacijų. Šlapimo takų infekcija pasireiškia: deginimo jausmu šlapimkanalyje šlapinantis ar tuoj po jo, šlapimas tampa drumstas, nemalonaus kvapo, atsiranda į gripą panašūs simptomai, skausmas nugaroje ar pilvo apačioje. Neužsiimkite savigyda ir kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Dėmesys hematurijai (kraujas šlapime) - šlapime yra daugybė kraujo priežasčių (viena iš jų yra infekcija, inkstų akmenligė, bet gali būti ir rimtų onkologinių ligų pranašu). Jei ši problema kyla savaime, reikia sunerimti ir kreiptis į šeimos gydytoją, kuris paskirs reikiamus tyrimus, nusiųs jus urologo konsultacijai. Kraujas šlapime yra dažnas po urologinių operacijų, todėl, jei neseniai atlikote operaciją, įprasta, kad kelias savaites būna nedidelis kraujavimas, kuris gali pasunkėti 14–21 dieną dėl gijimo proceso. Jei šlapime yra kraujo, padidinkite skysčių kiekį dieną ir naktį, kol kaujavimas pradės mažėti ir liausis visai. Ši priemonė padės sumažinti krešulių susidarymo riziką, dėl kurios gali pasunkėti šlapinimasis. Jei kraujavimas nepraeina, kreipkitės patarimo į savo šeimos gydytoją arba urologus. 

Kalbėkite laisvai apie šlapimo pūslės problemas! Pasakykite savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui apie savo simptomus. Galite jaustis nepatogiai, tačiau nepamirškite, kad jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas yra įpratęs girdėti apie įvairiausias problemas.