Vyrų ligos: šlapimkanalio uždegimas (uretritas)

2020.10.25

Vyrų ligos: šlapimkanalio uždegimas (uretritas)

Uretritas reiškia šlapimkanalio (šlaplės) uždegimą. Uretritą dažniausiai, nors ir ne visada, sukelia lytiniu keliu plintanti infekcija. Uretritas gali gali pasireikšti ir esant stabiliems santykiams. Tai dažna vyrų liga (serga ir moterys). Uretritai būna infekcinės ir neinfekcinės kilmės. Infekcinės kilmės uretritą  dažniausiai sukelia bakterijos ir virusai: gonokokai, chlamidijos, ureaplazmos, mikoplazmos, gardnerelos, trichomonos, herpes virusai, taip pat stafilokokai, streptokokai, žarninė lazdelė, grybeliai.

Inkubacinis laikotarpis (laikas nuo užsikrėtimo iki simptomų pasireiškimo) trunka nuo 2 iki 30 dienų, priklausomai nuo sukėlėjo.

Pastaruoju metu vyrauja chlamidijų ir ureaplazmų sukelti uretritai.

Pagrindinės infekcinio uretrito priežastys: 

• Gonorėja yra viena iš LPL rūšių, galinčių sukelti uretritą tiek vyrams, tiek moterims. Tai lytiškai plintanti liga (LPL), kurią sukelia bakterija Neisseria gonorrhoeae, į organizmą patenkanti per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.Praėjus 2-7 dienoms po užsikrėtimo, vyrams infekcija pasireiškia pūlingomis išskyromis iš šlaplės, deginimo jausmu, skausmu šlapinantis, kartais atsiranda skausmas sėklidėse

• Ne gonokokinis uretritas (NGU) yra terminas, vartojamas apibūdinti uretritą, kurį sukelia ne gonorėjinė infekcija. Tai apima kitus mikroorganizmus, kurie įprastai gyvena gerklėje, burnoje arba tiesiojoje žarnoje. Jie gali sukelti nespecifinį uretritą, jie sugeba rasti kelią į šlaplę. Tai dažnai gali atsitikti oralinio ar analinio sekso metu. Taip pat NGU gali sukelti Chlamydia trachomatis,  Trichomonas vaginalis, kitos bakterijos kaip, pavyzdžiui: Mycoplasma genitalis, Ureaplasmma urealyticumHerpes genitalis simplex virusas,  adenovirusai sukeliantys gerklės skausmą ar akių infekciją. Daugeliu atvejų neaptinkama jokio patogeno.

                                        

Neisseria gonorrhoeae    Chlamydia trachomatis   Trichomonas vaginalis    Mycoplasma genitalis   Ureaplasma urealyticum                

 Neinfekcinės uretrito priežastys:

Nespecifinio uretrito priežastys, nesusijusios su infekcija - tai tam tikrų faktorių įtaka, kurie taip pat sukelia šlaplės uždegimą. Tai gali būti: sudirginimas nuo produktų, naudojamų lytinių organų srityje, pavyzdžiui, muilo, dezodorantų arba spermicidų, tam tikras šlaplės pažeidimas sekso arba masturbacijos metu, kateterio įvedimas (ploną plastikinį vamzdelį) medicininių manipuliacijų metu.

Abi kartu: 

Kai kurie vyrai gali tuo pačiu metu sirgti gonokokiniu ir negonokokiniu uretritu.

Trims iš dešimties vyrų, sergančių uretritais, nenustatatome jokios akivaizdžios priežasties.

Bet kuris vyras gali susirgti uretritu, tačiau tai dažniausiai pasitaiko seksualiai aktyviemsjaunesniems nei 25 metai vyrams  neseniai pakeitusiems savo seksualinį partnerį. Uretritas labiau tikėtinas, jei santykiaujate be apsaugos (be prezervatyvo). 

Simptomai

• Išskyros iš varpos galo (pūligos, balkšvos, nemalonaus kvapo, nevalingai ištekančios) yra dažnas nusiskundimas, nors ir ne visais atvejais.

• Šlapinantis atsiranda skausmas ar deginimas. Tai nebūtinai reiškia šlapimo takų infekciją, bet geriau pasitikrinti pas urologą.

• Varpos viduje gali atsirasti skausmas ar dirginimas arba noras dažnai šlapintis.

• Kai kuriems vyrams, sergantiems uretritu, niekada nebūna jokių simptomų. Pavyzdžiui, beveik pusei vyrų, sergančių chlamidijų sukelta infekcija, simptomų nėra.

Priklausomai nuo konkretaus sukėlėjo tipo, nuo patekimo į organizmmą vietos, nuo imuninio užsikrėtusio žmogaus atsako nusiskundimai ir ligos požymiai gali ženkliais skirtis nuo čia paminėtų, todėl visada rekomenduojama kreiptis patarimo į specialistus ir nebandyti gydytis patiemms.

Kaip progresuoja uretritas?

Kartais simptomai gali išnykti be gydymo, tačiau tam gali prireikti mėnesių. Jei uretritą sukėlė infekcija, netgi išnykus simptomatikai mikrobų (bakterijų) jumyse vis tiek gali likti, todėl tikėtina, kad vis tiek liekate infekuotas ir galite perduoti infekciją savo partneriams. Vienos rūšies infekcija, dažniausiai sukelianti tik uretritą vyrams (pvz.: chlamidijozė), moterims gali sukelti visai kitokių rimtų sveikatos problemų. Svarbu, kad būtumėte ištirti ir, prireikus, gydomi, kad ateityje išvengtumėte komplikacijų sau ir kitiems. 

Ką reiktų elgtis, jei pastebėjote uretrito simptomų?

• Jei įtariate, kad sergate uretritu, kreipkitės į urologą, dermatovenerologą  arba į savo šeimos gydytoją.

• Jūsų gali paprašyti atlikti tyrimus dėl ŽIV, hepatito ir sifilio, nes žmonės, sergantys uretritu, kartais taip pat gali sirgti ir šiomis ligomis.

• Vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais, gali tekti paimti mėginius iš gerklės ir tiesiosios žarnos.

• Vaistai, kuriais būsite gydomi, vadinami antibiotikais. Jie paprastai išgydo infekciją. Paskirto antibiotiko tipas ir dozės priklauso nuo sukėlėjo tipo ir ligos eigos. Juos parenka gydytojas, pagal sukėlėjo tipą ir ligos eigą. Įsitikinkite, kad pilnai baigėte gydymo kursą.

• Jei uretritą sukėlė  gonorėja, labai svarbu po gydymo atlikti dar vieną tyrimą, kad įsitikintumėte, jog infekcija išgydyta. Paprastai tai bus daroma praėjus septynioms dienoms po gydymo.

• Pasakykite savo seksualiniam partneriui (-iams) kreiptis į savo gydytoją, net jei jie neturi simptomų. Daugelis moterų, sergančių lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis, neturi simptomų.

• Nesimylėkite (įskaitant oralinį ir analinį), kol jūs ir jūsų seksualinis partneris (-iai) neatliksite testų ir gydymo. Po gydymo kurso turėtumėte palaukti septynias dienas, kad išvengtumėte infekcijos perdavimo.

Nesigydykite patys, nes pastaruoju metu plinta antibiotikams atsparios infekcijos rūšys. Nekontroliuojant pasveikimo galite likti infekcijos nešiotoju ir/arba vėliau susidurti su neišgydytos infekcijos rimtomis komplikacijomis.